Nemokamas pristatymas nuo 29€

Daugiau nei tik smėlis: inovatyvūs kraiko pasirinkimai

2024 m. sausio 30 d., antradienis
Laikai, kuomet į katės tualetą vietoje užpildo buvo plėšomi laikraščiai ar beriamas smėlis, jau užmarštyje. Juk tai visai nepraktiška, o svarbiausia – nehigieniška. Dabar yra daugybė užpildų, kurie puikiai sugeria drėgmę, sulaiko kvapą, ekonomiški naudoti ir yra patogūs katėms. Leiskite savo augintinui išbandyti skirtingus kraikus ir pasirinkite tą, kuris gyvūnui patiko labiausiai. Tai tikrai pamatysite iš karto. Ir priešingai, jei užpildas keturkojui nepatiks, jis gali tiesiog atsisakyti eiti į kraiko dėžę ir ieškoti kitų vietų „savo reikalams atlikti“.

Kraiko rūšys

Pagal veikimo principą kraikas katėms skirstomas į sušokantį ir sugeriantį. Sušokantys užpildai yra tie, kurie veikiami drėgmės sudaro gumulą, kurį galite lengvai pašalinti iš padėklo. Šis užpildas pilamas pakankamai dideliu 5-10 cm sluoksniu, kad skystis nepasklistų, o iš karto sušoktų į grumstelį. Jo nereikia dažnai keisti, užtenka tiesiog pašalinti susidariusius gumuliukus bei ekskrementus. Tuo tarpu, sugeriantys užpildai puikiai sugeria drėgmę, bet nesudaro gumulo. Kai tik užpildas tampa drėgnas, jį reikia visiškai pakeisti.

Mineralinis kraikas

Šis užpildas gali būti pagamintas iš molio, bentonito ar ceolito. Granulės gali būti įvairaus dydžio: nuo labai mažų iki gana didelių. Šio tipo užpildas puikiai išlaiko ne tik drėgmę, bet ir kvapus granulių viduje. Jų veikimo principas – granulės puikiai sugeria skystį ir jų viduje tolygiai pasiskirsto drėgmė, todėl susidaro nedidelis ir tvarkingas gumuliukas, kurį lengva pašalinti.
 
Pagrindinis privalumas tai valymo paprastumas. Kraiko granulės neprilimpa prie keturkojo letenų, todėl neplinta po namus. Be to, galite pasirinkti skirtingų dydžių granules ir pritaikyti pagal savo augintinio poreikius. Mineralinis kraikas katėms yra ekonomiškas, nebūtina kiekvieną kartą visiškai pakeisti viso dėklo turinio, pakanka tiesiog pašalinti susidariusius grumstelius. Vidutinės pakuotės vienam gyvūnui gali užtekti mėnesiui ar net ilgiau. Žinoma, viskas priklauso nuo tuštinimosi dažnumo.
 
Tačiau, daugelis mineralinių užpildų dulka pilant į dėklą. Tai gali būti problema jei šeimininkai ar augintiniai yra alergiški. Taip pat, granulių negalima mesti į tualetą, nes jos gali tiesiog užkimšti vamzdyną. Valymui reikės naudoti vienkartinius maišelius ir kastuvėlį. Tokie užpildai nerekomenduojami mažiems kačiukams, nes jie neretai mėgsta ko nors paragauti, o granulių patekimas į skrandį gali sukelti nemalonumų.

Silikagelio kraikas

Tai nedideli polisilicio rūgšties gelio kristalai. Granulės dažnai būna skaidrios, kartais persipina raudona, žalia, rožine ar kitomis spalvomis. Silikagelio granulės sugėrusios drėgmę pakeičia spalvą. Jos tampa gelsvos ir rodo, kad kraiką reikia pakeisti. Paprastai šio užpildo užtenka 3-4 savaitėms. Pilti reikėtų storesniu sluoksniu, kad išsilaikytų kuo ilgiau. Drėgmė prasiskverbs į apatinį sluoksnį ir ten pasiliks, o viršutinis sluoksnis pasitarnaus kaip savotiškas kvapo užraktas.
 
Silikagelis puikiai sugerią drėgmę, ir dėl šios savybės su juo mažai kas gali pakonkuruoti. Taip pat jis puikiai neutralizuoja ir kvapą. Žinoma, svarbiausia lengva priežiūra - jo nereikia dažnai keisti, pakanka atnaujinti dėžutės turinį kartą per mėnesį. Be to, kraiko granulės neprilimpa prie augintinio letenų.
 
Visgi, šio produkto kaina gali būti kiek aukštesnė, palyginti su kitais. Ir ne visiems patinka garsas, kurį granulės skleidžia kasant, o kai kurias kates savotiškas kraiko traškėjimas gali net išgąsdint. Be to, gali pasitaikyti aštrios granulės, kurios nebus itin malonios augintinio pėdutėms. Svarbu paminėti, kad dėl savo prigimties šis kraikas labiau tinka suaugusiems gyvūnams, o mažiems kačiukams jo geriau nenaudoti, kadangi prarijus gali sukelti virškinamojo trakto problemų.

Medžio drožlių kraikas

Tai saugus, ekologiškas ir turbūt vienas pigiausių užpildų. Jie gaminami iš spygliuočių medžių pjuvenų, presuotų į granules. Ant jų patekus drėgmei, jos subyra į dulkes ir patamsėja. Todėl tikrai nepraleisite laiko, kai reikės keisti užpildą. Apie keitimo poreikį jums signalizuos kvapas, turinio spalva ir jo būklė – iš granulių jis pavirs šlapiomis pjuvenomis. Medžio drožlių kraiką katėms reikia visiškai pakeisti. Būtina pilnai pašalinti seną, išplauti padėklą ir įberti naujų granulių.
 
Šis užpildas pasižymi hipoalerginėmis bei antibakterinėmis savybėmis. Dėl šios priežasties yra saugus mažiems kačiukams bei jautriems, turintiems alergijų gyvūnams ar šeimininkams. Be to, jį galima nuleisti į tualetą.
 
Tačiau, tokie užpildai, kaip taisyklė, sunaudojami greičiau nei, pavyzdžiui, mineraliniai. Kadangi juos reikia keisti dažniau, kad būtų išlaikyta higiena dėžutėje. Be to, jie neretai prilimpa prie katės letenų arba pasklinda ant grindų. Tačiau, galite to išvengti, po padėklu padėję kilimėlį.

Augalinis kraikas

Iš augalinių medžiagų pagaminti užpildai laikomi ekologiškiausiais ir saugiausiais. Jie leidžia derinti veiksmingą kačių priežiūrą su aplinkos tausojimu.
 
Pagrindiniai organinių užpildų pranašumai yra dėl jų natūralios sudėties. Jie laikomi saugiausiais naminių gyvūnėlių sveikatai. Šios granulės yra visiškai hipoalerginės, todėl jas itin rekomenduojama naudoti alergiškoms katėms ir silpnos sveikatos naminiams gyvūnėliams. Augalinės granulės yra tokios saugios, kad šis užpildas tinka net ir mažiems kačiukams, kurie mėgsta ragauti. Augalinės granulės, patekusios į burną, nepažeidžia gleivinės ir, veikiamos skrandžio sulčių, visiškai ištirpsta virškinamajame trakte. Be to, augaliniuose užpilduose taip pat nėra pavojingų cheminių teršalų.
 
Pagrindinis šio produkto trūkumas yra tas, kad jo mažos granulės dažnai prilimpa prie katės letenų ir kailio (ypač ilgaplaukių veislių). Tačiau norint to išvengti, galite įsigyti specialų guminį kilimėlį tinkliniu paviršiumi, kuris sulaiko granules ant savęs. Kita vertus, jei jūsų katė mėgsta intensyviai kapstytis - granulių aplink dėžutę išvengti greičiausiai nepavyks. Be to, nerekomenduojama naudoti augalinio kraiko, jei dežute vienu metu naudojasi keli augintiniai. Esant didelei apkrovai, kraiko granulės gali nespėti sušokti į gumulėlius.

Kokį kraiką rinktis: su kvapu ar bekvapį?

Be abejo, kiekvienas pasirinkimas turi savo privalumų ir trūkumų. Kvapnaus kraiko naudojimas gali būti malonus mums, žmonėms, tačiau svarbu prisiminti, kad katės yra ypač jautrios kvapams. Kai kurios katės gali labiau toleruoti neutralų, bekvapį kraiką, ypač jei jos yra linkusios alergijoms arba yra jautresnės įvairiems kvapams. Tačiau, jeigu jūsų katės neerzina kraiko kvapas, tuomet galite drąsiai jį naudoti ir išsirinkti jums patinkantį.
 
Be to, pasirinkus kraiką su kvapu, svarbu atkreipti dėmesį į tai, ar jo sudėtyje nėra cheminių medžiagų, kurios galėtų pakenkti katės sveikatai. Nors dauguma kraikų su kvapais yra sukurti naudojant saugias ir natūralias medžiagas, todėl tai gali būti tinkamas pasirinkimas tiems, kurie nori naudoti kraiką su kvapu, bet tuo pačiu ir užtikrinti saugumą savo augintiniui.
 
Tačiau svarbiausia – atkreipti dėmesį į savo katės individualius poreikius ir pageidavimus. Būtent stebėdami jų reakciją galime nustatyti, kuris kraikas, su kvapu ar bekvapis yra tinkamas mūsų keturkojui, užtikrindami jam patogų ir saugų naudojimąsi tualetu.

Kaip įrengti tualetą katei?

Įrengiant tualetą savo augintiniui yra svarbu ne tik namų švara, bet ir augintinio patogumas. Pradėti reikia nuo tinkamos vietos pasirinkimo. Svarbu įsitikinti, kad tualetas yra lengvai pasiekiamas, bet tuo pat metu ne per triukšmingoje ar stresą keliančioje aplinkoje. Daugumai kačių patinka, kai tualetas yra atokiau, todėl rinkitės ramų kampą, kuriame jūsų augintinis galės saugiai atlikti savo reikalus.
 
Kitas svarbus aspektas, kaip jau supratote, yra pasirinkti tinkamą kraiką. O tai jau priklauso nuo individualių katės poreikių. Pasirinkus tinkamą variantą, būtina reguliariai valyti kraiką, kad katė galėtų jaustis komfortiškai. Be to, svarbu pasirinkti ir tinkamą tualetą. Kai kurioms katėms gali patikti atviras tualetas, tuo tarpu, kitos gali reikalauti privatumo ir rinktis uždaro tipo tualetą.

Mano krepšelis