Nemokamas pristatymas nuo 29€

Ką daryti, jei liko erkės galva šuniui?

2024 m. rugpjūčio 1 d., ketvirtadienis
Erkės yra kraujasiurbiai parazitai, kurie nešioja pavojingas ligas. Erkės ypatingai aktyvios šiltu oru (pavasario ir vasaros sezonu). Jos aptinkamos visur, kur yra augmenija, todėl tiek žmonėms, tiek naminiams gyvūnams, kurie dažnai būna tokiose vietose, reikėtų kaip įmanoma labiau apsisaugoti nuo jų įsisiurbimo.

Ką daryti, jei jūsų šuniui įsisiurbė erkė?

Jei šuniui įsisiurbė erkė, svarbiausia yra laiku aptikti parazitą, ypač kai gyvūnas turi ilgus ir storus plaukus. Todėl po kiekvieno pasivaikščiojimo gamtoje reikia kruopščiai apžiūrėti savo augintinį ir stebėti jo elgesį. Jei jūsų šuo neramus, nuolat kasosi arba trūkčioja ausis ar uodegą, tai gali būti niežėjimo, kurį sukelia parazito įkandimas, požymiai. Pačios erkės yra mažos: apie 0,1–0,3 mm ilgio, o kenkėjui prisisotinus kraujo, jo dydis padidėja iki 2–10 mm. Radus erkę ją reikia nedelsiant saugiai pašalinti ir dezinfekuoti įkandimo vietą. Tai galite padaryti ir patys, nesikreipdami į veterinarijos gydytoją.

Kaip tinkamai ištraukti erkę?

Įsisiurbusi erkė, stipriai įsikanda į odą, todėl ją pašalinti nėra taip jau lengva. Negalite plėšti parazito iš odos tiesiog pirštais. Tokiu atveju yra didelė rizika, kad nuplėšite tik erkės pilvą, o galva taip ir liks įsisiurbusi. Norint išvengti tokio rezultato, būtina tinkamai pašalinti erkę. Tai turėtų būti padaryta tokia tvarka:
  • Mūvėkite medicinines pirštines ir naudokite pincetą aštriais ar kabliuko formos galais arba specialų erkių traukiklį (atrodo kaip miniatiūrinis statybinis laužtuvas), kurį nebrangiai galite įsigyti internetinėje Mumbo gyvūnų prekių parduotuvėje.
  • Suimkite erkę pincetu arba traukikliu, kuo arčiau odos, kad nenuplėštumėte erkės ir jos galvutė neliktų odoje.
  • Atlikite 3-5 sukamuosius judesius viena kryptimi, „išsukdami“ erkę iš žaizdos.
  • Ištraukę įsitikinkite, kad žaizdoje neliko parazito kūno dalių.
  • Apdorokite įkandimo vietą antiseptiku, pavyzdžiui, alkoholiu arba vandenilio peroksidu.
 
Be to, jokiu būdu nenaudokite liaudiškų metodų, kad pašalinti erkę. Vienas iš tokių yra - užlašinti aliejaus ar alkoholio, kad nužudyti kenkėją. Tačiau tokiu atveju pastarasis vis vien gali išskirti nuodus ir užkrėsti jūsų augintinį, tad veiksmingiausias būdas yra tiesiog ištraukti įsisiurbusią erkę. O ištrauktą erkę sunaikinti. Galite ją įdėti į sandarų maišelį, apvynioti lipnia juosta ar sudeginti. Tačiau jokiu būdu jos netraiškykite.

Ką daryti, jei ištraukus erkę šuniui, jos galva lieka odoje?

Jei nepavyko visiškai pašalinti erkės, o galva liko šuns odoje, tai dar nėra priežastis panikuoti. Negyvas parazitas negali aktyviai į kraują suleisti seilių, kuriose yra infekcija, todėl užsikrėtimo rizika žymiai sumažėja. Tačiau nepatartina ant šuns palikti kenkėjo kūno dalių. Erkės fragmentus reikėtų pabandyti pašalinti plonu pincetu. Tačiau nereikia bandyti išspausti. Pašalinus likučius, įkandimo vietą reikia kruopščiai nuplauti ir apdoroti antiseptiku.
 
Jei maža erkės kūno dalis yra labai giliai, tuomet nereikia per daug stengtis jod ištraukti, kad nesužeistumėte šuns. Tokiu atveju geriau reguliariai (2-3 kartus per dieną) apdoroti įkandimo žaizdą antiseptiku, kol likusi erkės kūno dalis natūraliai pasišalins kartu su negyvomis odos ląstelėmis. O jei gyvūnui atsiranda infekcijos požymių arba erkės įkandimo vietoje prasideda ryškus uždegiminis procesas ir atsiranda pūliavimas - reikia nedelsiant kreiptis į veterinarijos gydytoją.

Kada reikalinga veterinarinė pagalba?

Sveiki didelių veislių šunys, turintys stiprų imunitetą, gali susidoroti su erkių platinamos ligos sukėlėju, net ir užsikrėtę. Tokiais atvejais infekciją organizmas greitai sunaikina ir simptomai nepasireiškia. Tačiau jei gyvūnas turi akivaizdžių infekcijos požymių, jį nedelsiant turi apžiūrėti veterinaras.
 
Laiku nesikreipus pagalbos, gali kilti rimtų pasekmių jūsų augintinio organizmui. Sunkiais atvejais infekcija daro didelę žalą organizmo kraujodaros, imuninei ir šalinimo sistemoms, o tam tikrais atvejais šuo gali mirti. Ir net išgydžius infekciją, ligos pasekmės gali tapti lėtinės. Dažniausiai nuo erkių platinamų ligų kenčia kepenys, inkstai ir kiti šalinimo organai. O ateityje gali išsivystyti organų nepakankamumas, nuo kurio šuo mirs. Augintiniui persirgus parazitų sukelta liga, nepamirškite apie vitaminus ir papildus šunims, kadangi būtina atstatyti jo imuninę sistemą.

Antiparazitinės priemonės šunims

Prevenciniais tikslais naudojamos specialios antiparazitinės priemonės šunims, o taip pat ir katėms, gali užkirsti kelią erkių įkandimams ir užsikrėtimui jų platinamomis ligomis. Tokios priemonės atbaido parazitus arba tiesiog juos pražudo. Taigi, kokias antiparazitines priemones šunims įsigyti savo augintinio apsaugai?

Lašai

Lašai nuo erkių šuniui tepami toje vietoje, kur jis negalės jų nulaižyti. Geriausia jais tepti gyvūno keterą: nuo pakaušio iki menčių. Pirmąsias 1–3 dienas po apsauginės priemonės užtepimo šuns nerekomenduojama maudyti, vedžioti lietingu oru, leisti į vandens telkinius. Svarbu, kad priemonė nuo erkių tinkamai pasiskirstytų, kad būtų užtikrintas apsauginis poveikis. Lašų veikimo trukmė yra iki 2-4 savaičių, priklausomai nuo medžiagos.

Purškikliai

Purškikliai nuo erkių šunims veikia tuo pačiu principu kaip ir lašai. Jie purškiami ant gyvūno kailio ir taip atbaido kenkėjus. Yra ir specializuotų priemonių, skirtų erkėms, ir universalių, apsaugančių nuo daugelio parazitų. Tokių priemonių pranašumai yra naudojimo paprastumas ir tik išorinis poveikis. Jie nepatenka į kraują ir nėra įtraukiami į medžiagų apykaitą, o tai svarbu, jei šuo yra linkęs į alergiją. Pagrindinis purškiklių nuo erkių trūkumas yra trumpa jų veikimo trukmė (jie neužtikrina ilgalaikės apsaugos) ir lengvas nusiplovimas.

Tabletes

Tabletės, skirtos apsaugoti nuo erkių, veikia panašiai kaip lašai, tačiau vartojamos per burną. Tai prisideda prie efektyvesnio veikliųjų medžiagų pasiskirstymo kraujyje. Kai erkė patenka ant šuns, kuriam buvo suduoti vaistai, ji arba miršta, arba patiria diskomfortą ir palieka auką ieškoti tinkamesnio maisto šaltinio. Tačiau galimos individualios šuns organizmo reakcijos į veikliąsias medžiagas. Todėl prieš perkant tabletes rekomenduojama pasitarti su veterinarijos gydytoju.

Antkakliai

Antkakliai šunims nuo erkių yra veiksminga priemonė apsaugoti keturkojus nuo šių parazitų. Šie antkakliai impregnuoti specialiomis veikliosiomis medžiagomis, kurios palaipsniui išsiskiria ir pasiskirsto per šuns odą bei kailį, sudarydamos apsauginį barjerą. Naudojant antkaklius nuo erkių, sumažinama parazitų įkandimo rizika, o tai svarbu siekiant išvengti erkių platinamų ligų, tokių kaip babeziozė ar Laimo liga. Be to, šie antkakliai yra patogūs naudoti, nes veiksmingai veikia ilgą laiką, dažnai net kelis mėnesius, ir nereikalauja kasdienės priežiūros. Svarbu pasirinkti tinkamą dydį ir užtikrinti, kad antkaklis būtų tinkamai pritaikytas šuniui, kad būtų maksimaliai efektyvus ir saugus. Vienas iš tokių yra Foresto antkaklis, tinkamas tiek katėms, tiek šunims.
 
Be prevencijos naudojant specialias priemones, turite nepamiršti ir reguliariai apžiūrėti gyvūno. Erkė ne iš karto prisitvirtina prie odos, nes jai trukdo augintinio kailis. Tad prieš įsisiurbiant ji gali net keletą valandų praleisti vaikštinėdama ant šuns kailio. Kad erkė nespėtų įsisiurbti, rekomenduojama šunį apžiūrėti iš karto po kiekvieno pasivaikščiojimo daug augmenijos turinčiose vietose.

Mano krepšelis