Nemokamas pristatymas nuo 29€

Ką verta žinoti prieš atliekant augintinių kastraciją, sterilizaciją?

2025 m. vasario 11 d., antradienis
Kiekvienas augintinio šeimininkas siekia suteikti savo augintiniui geriausias gyvenimo sąlygas bei užtikrinti jo sveikatą. O vienas svarbių sprendimų, su kuriais susiduria šeimininkai, yra kastracija arba sterilizacija. Tai chirurginės procedūros, kuriomis pašalinamos gyvūnų reprodukcinės funkcijos, padedant ne tik valdyti jų populiaciją, bet ir spręsti kai kurias sveikatos problemas bei elgesio iššūkius.

 

Tačiau šeimininkams kyla daugybė klausimų: ar procedūra saugi? Kada yra tinkamiausias laikas ją atlikti? Kaip pasiruošti ir kaip tinkamai prižiūrėti augintinį po operacijos? Todėl šiame straipsnyje aptarsime viską, ką reikia žinoti prieš atliekant kastraciją ar sterilizaciją.

Kodėl gyvūnai kastruojami bei sterilizuojami?

Kastracija ir sterilizacija yra vienos iš dažniausiai atliekamų veterinarinių procedūrų, kurių tikslas – užkirsti kelią nepageidaujamam dauginimuisi, o taip pat pagerinti gyvūno sveikatą ir elgesį.

Sveikatos gerinimas

Sterilizuotoms kalėms ir katėms sumažėja gimdos uždegimų (piometros) rizika, kuri yra dažna ir potencialiai gyvybei pavojinga būklė. Be to, sterilizacija padeda apsisaugoti nuo pieno liaukų navikų, ypač jei operacija atliekama ankstyvame amžiuje. O kastruoti patinai turi mažesnę prostatos vėžio riziką.

Elgesio pokyčiai

Kastruoti patinai dažniausiai tampa ramesni ir mažiau linkę rodyti agresiją kitiems gyvūnams ar žmonėms. O taip pat, patinai, kuriems pašalinti reprodukciniai organai, rečiau linkę žymėti teritoriją šlapimu, ypač jei kastracija atliekama jauname amžiuje. Be to, dėl sumažėjusio potraukio poruotis, sterilizuoti ar kastruoti gyvūnai mažiau linkę klaidžioti ir pabėgti iš namų ieškant partnerio.

Populiacijos kontrolė

Daugelyje šalių augintinių populiacijos kontrolė yra rimta problema. Tad esant dideliam beglobių gyvūnų skaičiui sterilizacija ir kastracija yra veiksmingiausias būdas tai pasiekti. Tai padeda užtikrinti, kad mažiau gyvūnų pateks į prieglaudas ar gyvens gatvėje.

Pasiruošimas procedūrai

Tinkamas pasiruošimas kastracijai ar sterilizacijai yra svarbus, kad procedūra būtų sėkminga, o gyvūnas greitai atsigautų. Visų pirma, prieš atliekant procedūrą būtina pasikonsultuoti su veterinaru. Konsultacijos metu aptariama gyvūno sveikatos būklė: ar augintinis yra pakankamai sveikas procedūrai, ar nėra ligų, galinčių kelti riziką. O taip pat pasirenkamas tinkamiausias laikas procedūrai: dauguma veterinarų rekomenduoja atlikti sterilizaciją ar kastraciją prieš gyvūno lytinį brendimą, tačiau tai priklauso nuo gyvūno rūšies, dydžio ir sveikatos būklės.

Sveikatos patikrinimai

Prieš operaciją augintiniui atliekami kraujo tyrimai: siekiant įvertinti bendrą gyvūno sveikatos būklę bei nustatyti, ar augintinis toleruos anesteziją. Taip pat gali būti atliekamas širdies veiklos vertinimas: ypač svarbu vyresnio amžiaus gyvūnams arba tiems, kurie turi širdies problemų.

Pasiruošimas operacijos dienai

Paprastai rekomenduojama gyvūnui neduoti maisto bent 8–12 valandų prieš operaciją, kad būtų sumažinta vėmimo rizika dėl narkozės. Tačiau augintinis gali gerti vandenį. Taip pat stenkitės, kad augintinis operacijos dieną būtų ramus. Per didelis stresas gali turėti įtakos narkozės poveikiui.

Apranga ir transportavimo paruošimas

Turėkite tinkamą dėžę ar guolį, kuriame gyvūnas galės patogiai grįžti iš klinikos, o taip pat paruoškite patogią vietą namuose, kur augintinis galės ramiai atsigauti po operacijos. Ir žinoma, prireiks gaubto ar specialių drabužių po operacijos, kad gyvūnas nelaižytų žaizdos.

Augintinio priežiūra po operacijos

Po kastracijos ar sterilizacijos labai svarbu skirti ypatingą dėmesį augintinio priežiūrai, kad jis kuo greičiau ir be komplikacijų atsigautų. Pirmąsias kelias valandas po operacijos augintinis gali būti mieguistas ar nesiorientuoti aplinkoje dėl narkozės poveikio. Todėl turite užtikrinti, kad jis būtų šiltoje ir saugioje vietoje. Taip pat nepamirškite laikytis visų veterinaro nurodymų dėl siūlių priežiūros.Veterinaras gali naudoti tirpstančias siūles arba tas, kurias reikia išimti po kurio laiko.

 

Po operacijos svarbu riboti augintinio judėjimą bent 7–10 dienų. Šokinėjimas ar bėgiojimas gali pakenkti siūlėms. O jei reikia, išveskite augintinį trumpiems pasivaikščiojimams tik su pavadėliu. Taip pat svarbu apsaugoti operacijos vietą - žaizdą. Kad augintinis nelaižytų ar nekandžiotų siūlių, veterinarai rekomenduoja naudoti apsauginį gaubtą arba specialius tvarsčius. O jei pastebite, kad operacijos vieta paraudo, patino ar atsirado pūlių, nedelsdami kreipkitės į veterinarą.

Dauguma veterinarų rekomenduoja pirmąjį valgį duoti po kelių valandų ar net kitą dieną po operacijos, kai augintinis visiškai atsigauna nuo narkozės. Naudokite lengvai virškinamą sausą kačių ir šunų maistą ar konservus, kurie neapsunkins virškinimo. Paprastai apetitas sugrįžta per 24–48 valandas, o kartais netgi greičiau. Tačiau jei jis atsisako maisto ilgiau nei dvi dienas, vertėtų kreiptis į veterinarą. Be to, jei gyvūnas atrodo per daug vangus arba jei pakyla temperatūra, taip pat būtina veterinaro konsultacija. O pooperacinė veterinaro apžiūra paprastai atliekama po 7–10 dienų, siekiant įvertinti siūlių būklę ir bendrą gyvūno sveikatą. Jei buvo naudojamos netirpios siūlės, veterinaras šio apsilankymo metu greičiausiai jas išims.

Mitybos ypatybės po kastracijos/sterilizacijos

Po kastracijos ar sterilizacijos augintinio medžiagų apykaita pasikeičia, o tai turi tiesioginę įtaką jo mitybos poreikiams. Todėl labai svarbu pasirinkti tinkamą kačių ir šunų maistą, įskaitant konservus, kuris padės išlaikyti sveiką svorį, išvengti virškinimo problemų ir užtikrinti bendrą augintinio sveikatą.

Kodėl svarbu keisti mitybos racioną po kastracijos/sterilizacijos?

Sumažėjęs aktyvumas. Po sterilizacijos augintinis gali būti mažiau aktyvus, o tai reiškia, kad jam reikia mažiau kalorijų.

Padidėjęs apetitas. Kai kuriems gyvūnams po procedūros padidėja apetitas, tačiau jų energijos poreikis sumažėja. Tai gali lemti svorio padidėjimą, jei mityba nėra kontroliuojama.

Sveikatos palaikymas. Tinkamai subalansuota mityba užtikrina, kad augintinis gaus visas būtinas maistines medžiagas gyvybinėms funkcijoms palaikyti.

Rekomendacijos sterilizuotiems ir kastruotiems augintiniams

Rinkitės produktus, kurie skirti sterilizuotiems ar kastruotiems gyvūnams, tačiau pasitarkite su veterinaru dėl tinkamo maisto kiekio. Net jei produktas skirtas sterilizuotiems gyvūnams, per didelės porcijos gali lemti svorio padidėjimą. Be to, specialus kačių ir šunų maistas po sterilizacijos turi didesnį skaidulų kiekį, kuris padeda kontroliuoti augintinio apetitą ir užtikrina gerą virškinimą. O aukštos kokybės baltymai padeda palaikyti raumenų masę ir bendrą sveikatą, net jei sumažėja keturkojo aktyvumas.

 

Taigi, savo augintinį maitinkite tik specializuotais sausais pašarais ir konservais sterilizuotiems gyvūnams. O taip pat labai svarbu maitinti augintinį reguliariai ir nustatyti griežtas porcijas. Stebėkite augintinio svorį: reguliariai sverkite jį ir koreguokite racioną, jei pastebėsite svorio pokyčius.

Kada nerekomenduojama atlikti procedūros?

Kaip ir bet kokia kita procedūra, sterilizacija ir kastracija tam tikrais atvejais taip pat gali būti netinkamos arba nerekomenduojamos dėl specifinių priežasčių. Pavyzdžiui, jei augintinis turi rimtų sveikatos problemų, tokių kaip širdies ligos, inkstų nepakankamumas ar diabetas, sterilizacija gali kelti didelę riziką. Tokiais atvejais veterinaras turėtų įvertinti, ar gyvūnas pakankamai sveikas operacijai. O labai nutukusiems gyvūnams procedūra gali būti pavojinga dėl narkozės ir pooperacinio atsigavimo sunkumų. Pirmiausia reikėtų sumažinti augintinio svorį.

 

Be to, veterinarai nerekomenduoja sterilizuoti ar kastruoti gyvūnų labai ankstyvame amžiuje, nes hormonų trūkumas gali turėti įtakos kaulų ir sąnarių vystymuisi. Pavyzdžiui, didelių veislių šunims sterilizaciją gali būti geriau atlikti po pirmosios rujos. O vyresnio amžiaus augintiniams operacija gali būti rizikinga dėl jų sumažėjusio atsparumo narkozei ir ilgesnio atsigavimo laikotarpio. Operacija gali būti atidedama ir tokiu atveju, jei augintinis neseniai patyrė apsinuodijimą, persirgo sunkia infekcija ar yra susilpnėjęs dėl kitų priežasčių.

 

 

Mano krepšelis