Kaip dresuoti šunį?
2024 m. rugsėjo 20 d., penktadienis
Norint užauginti protingą ir paklusnų šunį, kuris vykdo visas šeimininko komandas, jį būtina dresuoti. Daugelyje miestų vyksta specialūs mokymo kursai, kuriuos veda profesionalai. Tačiau kadangi ši paslauga kainuoja, daugelis savininkų treniruoja gyvūnus savarankiškai, namuose, vadovaudamiesi paprastomis ir suprantamomis specialistų rekomendacijomis. Pagrindinė sėkmingo dresavimo sąlyga – šuns poreikių ir elgesio supratimas. Būtent tada šeimininkas galės suprasti savo augintinį ir lengviau su juo bendrauti. Toks bendravimas taip pat suteiks malonumą tiek šuniui, tiek šeimininkui ir mokymosi procesas bus efektyvesnis.
Kiek laiko ir kaip dažnai dresuoti šunį?
Pradžioje rekomenduojama šunį dresuoti kiekvieną dieną. Pirmųjų pamokų trukmė – 30-40 min., vėliau laikas gali pailgėti iki 1-1,5 val. Tačiau jei dresuojate jaunesnį nei 6 mėnesių šuniuką, pamokų trukmė neturi viršyti 15-20 min. Jei šeimininkas turi galimybę užregistruoti šunį dresūrai pas specialistą, galima susitarti dėl 1-2 užsiėmimų per savaitę. Šeimininkas gali stebėti mokymosi procesą, prisiminti įvairius niuansus, o likusiomis dienomis savarankiškai treniruoti gyvūną namuose, tobulindamas šuns įgytus įgūdžius.
Nuo kokio amžiaus galima pradėti dresuoti šunį?
Kai kurie ekspertai rekomenduoja šunis dresuoti nuo 6-7 mėnesių. Tačiau, pasak patyrusių veisėjų, daugelis šunų veislių yra pasirengusios mokytis naujų įgūdžių jau 3-4 mėnesių amžiaus. Tokio amžiaus šuniukai yra išties lengvai dresuojami, greitai ir gerai įsimena komandas.
Kur dresuoti šunį?
Treniruotės metu keturkojis neturėtų būti blaškomas nei žmonių, nei kitų gyvūnų. Jo pagrindinė užduotis yra atidžiai klausytis šeimininko balso ir intonacijos. Tad geriau pasirinkti nuošalesnę vietą, kur nėra šunų bei dažnai nevaikšto žmonės. Tai gali būti miškas, pieva ar atokesnė vieta parkelyje.
Kaip pasiruošti dresūrai?
Visų pirma, treniruotės turėtų būti planuojamos ne anksčiau kaip po 1,5-2 valandų po valgio. Kadangi maistas šunims yra vienas svarbiausių jų poreikių ir sotus šuo gali atsisakyti vykdyti jūsų komandas. Ir taip pat svarbu, kad jūsų augintinis prieš treniruotę nueitų į tualetą. Jo neturi blaškyti noras atlikti reikalus. Visa koncentracija turi būti sutelkta į mokymosi procesą. Be to, ne mažiau svarbi yra augintinio nuotaika. Paglostykite jį, kalbėkite su juo švelniu balsu, kad šuo jaustų tik teigiamas emocijas. Na ir žinoma, įsigykite visą reikiamą įrangą, kurios jums gali prireikti dresūrai. Tai gali būti antkakliai, pavadėliai, kamuoliukai, skanėstai šunims, žaislai ar kitos gyvūnų prekės.
Kas suteikia šuniui motyvacijos?
Be abejonės, šunų dresūra neįmanoma be motyvacijos, kadangi augintinis turi suprasti kodėl jis atlieka tam tikrą komandą. Yra trys motyvacijos tipai:
Skanėstai šunims
Po kiekvienos teisingai atliktos komandos gyvūnas gauna skanėstą. Jis turėtų būti duodamas tik atlikus komandą, o ne prieš ar jos metu. Stenkitės nelaikyti nuolat skanėsto rankose, kitaip kvapas gali atitrauks šuns dėmesį.
Žaislai
Šis būdas tinka šuniukams ar suaugusiems šunims, kurie mėgsta žaisti su žaislais. Treniruotėms pasiimkite žaislą – tai gali būti jūsų augintinio mėgstamiausias žaislas. Atkreipkite dėmesį, kad žaislas turi būti didesnis už šuns burną ir pagamintas iš tokių medžiagų, kad šuo jo nesukramtytų. Šuniui teisingai įvykdžius komandą, duokite jam žaislą ir pagirkite.
Šeimininko dėmesys
Kai kuriems šunims šeimininko dėmesys ir pagyrimas yra svarbiau už žaislą ar skanėstą. Tokiu atveju šuniui atlikus komandą, reikia jį pagirti, galite naudoti tam tikrą intonaciją ar gestą.
Skanėstai šunims - kokius pasirinkti dresūrai?
Renkantis skanėstus šunims dresūrai, svarbu atsižvelgti į keletą dalykų, kad treniruočių procesas būtų efektyvus bei saugus jūsų augintiniui. Visų pirma, skanėstai turėtų būti mažo dydžio, kad šuo juos greitai suvalgytų. Maži gabaliukai leidžia šuniui susitelkti į užduotį, o ne į valgymą. Antra, svarbu rinktis sveikus skanėstus, kurie būtų pagaminti iš natūralių, naudingų ingredientų. Taip pat reikėtų atsižvelgti į šuns skonio pomėgius – dresūrai efektyviausia rinktis tuos skanėstus, kuriuos šuo labiausiai mėgsta. Galiausiai, svarbu atkreipti dėmesį į alergijas ar jautrumą tam tikriems maisto produktams, todėl visada peržiūrėkite ingredientų sąrašą ir venkite kenksmingų medžiagų, tokių kaip dirbtiniai priedai ar alergenai. Kartais dresūrai naudojamas ir sausas maistas šunims, tačiau augintinis gali būti ne toks susidomėjęs tokiu paskatinimu. Todėl geriausia, jei skanėstai skiriasi nuo kasdienės dietos.
Pagrindinės taisyklės
- Užsiėmimai turi kelti teigiamų emocijų, todėl turite būti geros nuotaikos, kad augintinis jaustųsi laisvai.
- Dresuoti šunį turėtų tik vienas žmogus.
- Aiškiai ištarkite komandą. Treniruotėms ir skatinimui naudokite skirtingas intonacijas.
- Įsitikinkite, kad jūsų augintinis yra sveikas ir geros formos.
- Nekartokite komandos daugiau nei du kartus. Jei jūsų šuo atsisako paklusti, padarykite pertrauką ir bandykite dar kartą.
- Nepraraskite savitvardos: nepykite ant šuns ir jokiu būdu nenaudokite fizinės jėgos. Geriausia bausmė augintiniui – griežtas šeimininko balsas.
- Sukurkite mokymo programą, palaipsniui pereinant nuo paprastų komandų prie sudėtingesnių.
- Kiekvieną išmoktą komandą kartokite kasdien – tai padės sustiprinti įgūdžius.
- Atlikus komandą, būtinai apdovanokite savo augintinį.
Ką daryti, jei šuo nevykdo komandų?
Pirmiausia turite suprasti nepaklusnumo priežastis. Galbūt šuo jūsų bijo, o gal jūs per daug jį išlepinote? Išbandykite įvairius šunų dresavimo būdus, neapsiribokite tik vienu. Vieniems augintiniams stimulas yra būti apdovanotam skanėstu, kitiems – žaidimais ar šeimininko pagyrimu. Galbūt pradžioje jums atrodys, kad jūsų augintinis jūsų neklauso. Tai reiškia, kad pirmiausia reikia užmegzti kontaktą. Ir viskas tikrai susitvarkys.
Ar galima dresuoti suaugusį šunį?
Daugelis žmonių mano, kad suaugusio šuns komandų išmokyti neįmanoma, tačiau tokia nuomonė klaidinga. Tinkamu požiūriu į dresūrą galite auklėti ir drausminti net pagyvenusį gyvūną. Vienintelis įspėjimas: jau nusistovėjusio elgesio ir charakterio šunų dresūra yra ilgesnis procesas, reikalaujantis iš šeimininko užsispyrimo, kantrybės ir savitvardos. Agresijos demonstravimas yra nepriimtinas - tik draugiškas kontaktas paskatins gyvūną vykdyti šeimininko nurodymus. Taip pat puikus pagalbininkas yra skanukai šunims.
Dažnos klaidos dresuojant šunį
- Reikia atsiminti, kad šuo nėra žmogus, todėl iš karto negalės suprasti, ko iš jo norite. Nereikia pykti ir susierzinti dėl netinkamo augintinio elgesio.
- Individualaus požiūrio trūkumas mokymo procese. Kiekvienas šuo yra individualus, todėl kurdamas dresūros strategiją, šeimininkas turi atsižvelgti į šuns veislę, charakterį, amžių ir kitus asmeninius kriterijus.
- Pervargimas, susijęs su pernelyg dažnomis ar ilgomis treniruotėmis, dėl kurio gyvūno nervų sistema pervargsta - taip pat gali sutrikdyti dresūros procesą. Šeimininkas turi kontroliuoti treniruočių laiką ir neversti šuns atlikti tą patį veiksmą labai daug kartų. Taip pat nereikėtų treniruotis kelis kartus per dieną. Šuniui turi būti suteikta laiko pailsėti.
- Piktnaudžiavimas skanėstais. Šunų dresuotojai nerekomenduoja po kiekvienos atliktos komandos duoti šuniui skanėstų. Taip jis greitai pasisotins ir nustos paklusti šeimininkui. Už paklusnumą savo šuniui galite padėkoti geru žodžiu ar paglostymu. Turite nepamiršti pagrindinės taisyklės - šuo turi būti alkanas.
- Nebandykite išmokyti savo augintinio visų komandų vienu metu. Veikite palaipsniui, pereidami nuo paprastų komandų prie sudėtingų. Kai tik viena komanda bus ištobulinta ir atliekama be problemų, pereikite prie kitos. Būtina laikytis griežtos sekos - nuo paprastų komandų iki sudėtingesnių.
Naudingi patarimai ir rekomendacijos
Planuojantiems pradėti dresuoti augintinį savarankiškai reikia žinoti, kaip elgtis teisingai, kad dresavimo procesas atneštų teigiamų rezultatų. Tad štai, keletas naudingų patarimų nepatyrusiems dresuotojams:
- Komandos turi būti tariamos garsiai, trumpai, užtikrinta intonacija.
- Bendraudami su gyvūnu negalite būti per griežti. Būkite kantrūs ir valdykite savo emocijas. Jūs negalite mušti ar žiauriai bausti šuns už nepaklusnumą.
- Kiekviena komanda turi būti kartojama kiekvienoje pamokoje, praktikuojant įgytą įgūdį.
- Treniruotės turi sunkėti palaipsniui. Pamažu turi didėti krūvis ir treniruočių laikas.
- Už paklusnumą ir naujų komandų vykdymą šuo turi būti apdovanotas skaniu skanėstu, bet saikingai.
- Išlaikykite nuoseklumą ir laikykitės tos pačios taktikos. Jei įvedate kokių nors draudimų, visada jų laikykitės, kitaip šuo nustos jums paklusti.
Pagrindinės taisyklės, laikantis ugdymo proceso metodų, leis jums išmokyti bet kokios veislės ir amžiaus naminį šunį. Būkite kantrūs ir pasiruoškite skirti daug laiko ir pastangų treniruočių procesui, tuomet šios pastangos nenueis veltui!