Nemokamas pristatymas nuo 29€

Kaip pakeisti šuns maistą?

2023 m. spalio 3 d., antradienis
Bent kartą gyvenime kiekvienam šuniui teks pakeisti maistą. Dažniausiai maistą keisti reikia šuniukams, tampantiems suaugusiais šunimis, šuniukų besilaukiančiai kalei ar sveikstančiam šuniui. Sužinokite, kaip saugiai pakeisti savo gyvūno maistą.

Kodėl šuns maistą reikia keisti?
Šuns maistas turi būti pritaikytas jo veislei, amžiui, sveikatos būklei, dabartinei padėčiai, lyčiai ir pan. Todėl nors kartą jo gyvenime būtina pakeisti maistą kitu. Tai daroma šiais atvejais:
  • kai šuniukas tampa suaugusiu šunimi;
  • kai kalė tampa nėščia, o vėliau maitina šuniukus;
  • kai šuo suserga arba sulaukia vyresnio amžiaus;
  • kai nustatomi maitinimo sutrikimai, tokie kaip maisto netoleravimas ir alergijos;
  • po kastracijos ar sterilizacijos.
Kartais šunų savininkai tiesiog nori pakeisti šlapią msitą sausu, kad sumažintų vandens kiekį maiste arba dėl to, kad toks maitinimas yra patogesnis. Tokiu atveju verta atkreipti dėmesį į tai, kad yra daugybė sauso maisto rūšių. Tai, be kita ko, yra sausas maistas su kalakutiena,  lašiša, antiena, ėriena ar daržovėmis. Maistas turi būti pritaikytas įvairioms amžiaus grupėms – nuo šuniukų iki suaugusių ir vyresnio amžiaus šunų. Gali būti ir taip, kad dėl su sveikata susijusių priežasčių veterinaras rekomenduoja, pavyzdžiui, pereiti prie šunims skirto ėdalo be grūdų, hipoalerginio ėdalo ar prie raciono, kuriame yra daug baltymų.
 
Kaip pakeisti šuns maistą?

Bendra šuns maisto keitimo taisyklė yra tokia, kad visas procesas turėtų trukti maždaug 5–10 dienų, tačiau įprastai reikia savaitės, kad gyvūnas pereitų prie naujos ėdalo rūšies. Pirmąsias 2–3 dienas gyvūnui pateikiame 75–80 proc. ikišiolinio maisto ir jį papildome 25–30 proc. naujojo. Ketvirtą ir penktą dienomis pradedame duoti ankstesnį maistą tokiomis pačiomis proporcijomis, kaip naująjį. Maždaug šeštą ar septintą dieną galime duoti šuniui 100 proc. naujo maisto.
Šuns perėjimas prie sauso maisto tuo atveju, kai jis iki šiol ėdė tik šlapią, gali užimti daugiau laiko ir reikalauti daugiau pastangų. Tačiau yra gudrybių, kad pakeisti šuns mitybos įpročius būtų lengviau. Kad šuo noriau ėstų, pirmiausia išmaišome šlapią maistą su numatytu sausu maistu anksčiau nurodytomis proporcijomis. Palaipsniui didinamas sauso maisto porcijas vėliau galima papildyti vandeniu, mėsos padažais šunims arba riebalais, pvz., aliejumi arba žąsų taukais, kad pagerintume ėdalo skonį ir konsistenciją.

Kokį šunų maistą pasirinkti?

Maisto pasirinkimas priklauso nuo daugybės veiksnių. Dauguma jų buvo išvardinta straipsnio pradžioje. Gyvūnui skirtas ėdalas turi būti pritaikytas jo amžiui, sveikatos būklei, lyčiai, esamiems poreikiams ir t. t. Šuniukams bus naudingiausia ėsti geros kokybės ėdalą, skirtą jauniems šunims  palikuonių besilaukiančioms ir maitinančioms kalėms – šiai grupei skirtą ėdalą, vyresnio amžiaus šunims – visavertį sumažinto kaloringumo ėdalą, sveikstantiems šunims (pavyzdžiui, po kastracijos, sterilizacijos ar kitos operacijos) – specialius stiprinamuosius produktus. Įvairiomis ligomis sergantiems šunims šėrimo tipą ir būdą turi pritaikyti veterinaras.

Nepageidaujami simptomai pakeitus šuns maistą

Jei pernelyg greitai pakeisime šuns mitybą, tai gali sukelti gyvūno sveikatos arba mažų mažiausiai maitinimosi problemų. Tokiu atveju dažniausiai pastebimas viduriavimas, vėmimas, apatija ir nenoras vaikščioti ir žaisti. Jei toks elgesys trunka ilgiau nei 1–2 dienas, o šuo taip pat atsisako ėdalo, verta apsilankyti veterinarijos klinikoje. Be to, reikėtų sulėtinti perėjimą prie naujos maisto rūšies. 
Naudinga žinoti, kad viduriavimas gali reikšti, kad šuns organizmas apsivalo nuo ankstesnio maisto, kuris turėjo mažiau maistinių medžiagų ir pasižymėjo prastesne kokybe. Tačiau toks organizmo valymasis turėtų greitai baigtis.
 

Mano krepšelis