Kaip prižiūrėti šuns ir katės dantis?
2025 m. balandžio 3 d., ketvirtadienis
Pradžioje turime suvokti, kokia yra dažniausiai šunis ir kates kamuojančios problemos esmė. Nors žmogaus dantis atakuoja bakterijos, sukeliančios kariozinius pažeidimus ir pažeidžiančios vainikėlių emalį, naminiams gyvūnėliams susiduriame su procesu, kai maisto likučiai, prilipę prie dantų ir formuojantys dantų akmenų nuosėdas, dalyvaujant bakterijoms, turi destruktyvų poveikį, ypač tarp dantų ir dantenų. Gyvūnams besivystantys pažeidimai yra panašūs į žmonėms pasireiškiantį periodontitą.
Kaip šuniui susidaro dantų akmenys?
Po valgio maisto likučiai prilimpa prie dantų. Juose esantys angliavandeniai ir baltymai yra puiki terpė daugintis burnoje besidauginančioms bakterijoms. Šiame etape kalbame apie bakterines apnašas. Laikui bėgant šis „minkštas skeletas“ prisotinamas mineralinių druskų (daugiausia kalcio ir fosforo junginių), todėl susidaro dantų akmenų nuosėdos, kurios yra gausesnės skruostinėje nei liežuvinėje pusėje ir storesnės prie dantenų kišenės nei viršus. karūną. Išauga kietos apnašos, spaudžia dantenas, todėl jos užsidega. Bakterijos vystosi daugelyje mineralinių nuosėdų kampelių. Jų metabolitai ir irstantys maisto likučiai yra nemalonaus kvapo šaltinis iš burnos, o tai yra pagrindinis stimulas, skatinantis augintinių savininkus kreiptis į veterinarijos gydytoją.
Dantų akmenys dažniausiai susidaro vyresniems nei ketverių metų suaugusiems gyvūnams. Tai dažniau pasitaiko mažesnių veislių šunims nei dideliems. Dieta turi didžiulę įtaką dantų akmenų susidarymo greičiui. Gyvūnai, šeriami minkštu maistu ir tie, kuriems šeimininkai patys gamina maistą, kenčia nuo dantų akmenų dažniau nei tie, kurie gauna sausą maistą. Šunys ir katės, kurių šeimininkai nepaiso profilaktikos ir burnos higienos, dažniausiai patiria problemų.
Kaip prižiūrėti šuns ir katės dantis?
Nuo mažens stenkitės pratinti savo šunį ar katę prie dantų apnašų valymo. Palaipsniui pripratinti gyvūnus naudoti įvairius priežiūros preparatus (pastas, gelius, purškalus) ir naudoti šepetėlį (arba antpirščius) jaunuoliams paprastai nėra problema. Tačiau suaugusio gyvūno atveju tokio gydymo pradžia gali būti varginanti. Tad pradėti verta tada, kai ant dantų dar nėra dantų akmenų pėdsakų. Pradėkite nuo susipažinimo su pastos skoniu. Paprastai jos turi patrauklaus skonio (mėsos) priedą, todėl gyvūnai jas greitai priima. Tada pratinkite prie dantų šepetėlio. Iš pradžių operuokite tik aplink lengviausiai pasiekiamus dantis. Kitą dieną šepetėliu įsiskverbkite šiek tiek giliau. Laikykitės tinkamos dietos. Kramtydami sauso maisto granules gyvūnai mechaniškai nuvalo besikaupiančias apnašas ir neleidžia susidaryti kalkių nuosėdoms. Atminkite, kad bet kokia kita veikla naudojant didelius žaislus, virvės traukimas ar kramtymas sumažina nuosėdų kaupimosi greitį.
Ko reikia, kad prižiūrėti savo šuns dantis?
Rinkitės tinkamos formos ir šuns ar katės dantų formai pritaikytą dantų šepetėlį. Spręsdami dėl dantų šepetėlio dydžio atsižvelkite į savo augintinio dydį. Apsvarstykite, ar bus patogiau dirbti su šepeėliu, kuris turi rankenėlę (šunims su ilgu snukiu) ar antpirščius (šunims su trumpu snukiu ir katėms).
Rinkitės produktus, kurie veikia fermentų pagrindu. Jų efektyvumas yra ne tik mechaninio apnašų pašalinimo šepetėliu rezultatas – tokios priemonės veikia dar ilgai po paties užtepimo.
Pasirinkite skonį ir formą (pasta, želė, skystis), atsižvelgdami į savo šuns ar katės pageidavimus. Kai kuriuos produktus galima naudoti net be šepetėlio. Tai puikus sprendimas labiausiai nenorintiems ir vengiantiemss apnašų valymo gyvūnams.
Be pagrindinių reguliariai higienai skirtų produktų, rasite net produktų, kurie, keisdami seilių sudėtį ir savybes, sumažina maisto likučių sukibimą su dantų vainikėliais. Taip pat yra preparatų, kurie suriša kalcį, kad išvengtų dantų akmenų susidarymo.
Ką reikia turėti omenyje prižiūrint šuns ir katės dantis?
Reguliariai tikrinkite savo šuns ar katės dantis. Reguliariai valykite dantis, pašalindami minkštas apnašas nuo vainikėlių paviršiaus (bent 2-3 kartus per savaitę).
Niekada neleiskite, kad gausus dantų akmenys neigiamai paveiktų augintinio dantenas. Smarkiai pažeistų dantų greičiausiai nepavyks išgelbėti.
Būkite atsargūs! Bet koks gydymas turėtų būti atliekamas, kai jūsų augintinis yra ramus, jam pažįstamoje aplinkoje. Burnos priežiūros procedūros tikrai nebus mėgstamiausias jūsų augintinio laiko praleidimo būdas – tačiau turite dėti visas pastangas, kad jos vyktų sklandžiai ir greitai, o svarbiausia – saugiai.