Nemokamas pristatymas nuo 29€

Kaip valyti šuns akis?

2024 m. rugsėjo 20 d., penktadienis
Akys – itin jautri šuns kūno dalis, kurią gali lengvai paveikti įvairūs aplinkos veiksniai, infekcijos ar net genetika. Todėl nuolatinė akių priežiūra gali užkirsti kelią rimtoms problemoms ir užtikrinti šuns sveikatą bei komfortą. Šuns akys kasdien patiria įvairų poveikį – nuo dulkių ir purvo iki cheminių medžiagų ir alergenų, todėl būtina skirti dėmesį jų švarai ir būklei. Apleidus akių higieną arba ignoruojant pirmuosius akių problemų požymius, gali kilti uždegimų, infekcijų ir netgi grėsti aklumas. Tad labai svarbu atkreipti dėmesį į tokius simptomus kaip padidėjęs ašarojimas, paraudimas, pūlių išsiskyrimas ar nuolatinis akių trynimas, nes šie požymiai gali signalizuoti apie rimtesnes akių problemas, reikalaujančias veterinaro pagalbos.

Ar reikia valyti šuns akis?

Deja, šunys nesugeba patys pasirūpinti savo akimis. Todėl šeimininkas turi pasirūpinti tinkama jų higiena. Jis turi žinoti, kada akių būklė laikoma normalia, kada pradėti nerimauti ir kaip reguliariai prižiūrėti. Normalu, jei šuns akių vidiniame kampe susikaupia truputėlis išskyrų. Jos gali būti šiek tiek pilkšvos spalvos arba visiškai bespalvės. Ragena ir junginė turi būti sudrėkintos, todėl natūralu, kad išsiskiria vandeningas skystis, vadinamas ašaromis. Jo buvimas rodo normalų ašarų liaukų funkcionavimą. Tačiau jei jų išsiskyrimas per didelis, reikia reguliariai valyti akis ir, žinoma, išsiaiškinti kokia yra to priežastis.

 

Dėmesio reikalauja ne tik akys, bet ir aplinkinės odos sritys bei aplinkui esantis kailis. Ypatingos priežiūros reikia šunims, kurių vokai yra užkritę, akys išsipūtusios, o snukis visiškai padengtas tankiais plaukais, dengiančiais akis. Pavyzdžiui, tokių veislių kaip pekinai, šarpėjai, japonų činai ar prancūzų buldogai kaukolės struktūra turi įtakos nosies ašarų latakų formai, kuomet nutekėjusių ašarų perteklius lieka snukio raukšlėse. Tokias veisles reikia reguliariai prižiūrėti, kad nesikauptų nešvarumai, bei neišsivystytų infekcija ir uždegimai.

Simptomai, į kuriuos turėtumėte atkreipti dėmesį

Iš tiesų reikėtų kasdien apžiūrėti augintinio akis, ypač po vaikščiojimo. Ir jei reikia, akys turi būti išvalomos. Iškilus problemai nedelsiant suaktyvėja apsauginės organizmo funkcijos, signalizuojančios apie uždegiminį procesą ir sukeliančios augintiniui diskomfortą. Tad šeimininkas turėtų atkreipti dėmėsį į šiuos simptomus:
  • pūliai ant akių, kurie išdžiūvę sulipina blakstienas. Šis simptomas dažniau siejamas su bakterine infekcija, konjunktyvitu ar keratitu;
  • augintinis dažnai mirksi taip, lyg akyje būtų svetimkūnis;
  • augintinis trina snukutį letenėlėmis;
  • gausus ašarojimas;
  • fotofobija (jautrumas šviesai);
  • gleivinės paraudimas ir raudonų gleivių atsiradimas ant akių;
  • akių vokų patinimas.

 

Dažniausiai pasitaikanti liga – konjunktyvitas, tai gleivinės uždegimas, o šią problemą lydi gausus ašarojimas bei pūlingos išskyros, dėl kurių sulimpa blakstienos. Priežastis gali būti tiek atsitiktinis susižalojimas, tiek nešvarumų patekimas į akis arba infekcija. Tokiu atveju tikslią diagnozę nustatyti atlikti tik veterinarijos gydytojas.

Priežastys

Akių ašarojimo bei kitų nemalonių simptomų priežastys gali būti:

  • konjunktyvitas (virusinis, bakterinis, alerginis);
  • trichiazė (netinkamai augančios blakstienos, kurios pažeidžia rageną);
  • svetimkūnio patekimas į akis ir akių sužalojimai;
  • nosies ašarų latakų obstrukcija;
  • dakriocistitas (ašarų maišelio uždegimas);
  • alergija (dažnai pasireiškia, kai maistas šunims netinkamas)

 

Norint diagnozuoti šuns ašarojimo priežastis, reikėtų kreiptis į veterinarijos gydytoją, kuris atliks reikiamus tyrimus ir jei reikia, paskirs gydymą.

Kaip valyti šuns akis?

Tinkamai valyti šuns akis yra labai svarbu siekiant išvengti akių ligų, infekcijų ir sudirgimų. Akys – tai itin jautri kūno dalis, todėl jas valant reikia laikytis tam tikrų atsargumo priemonių. Taigi, kaip saugiai ir teisingai išvalyti akis savo augintiniui?

1 žingsnis: Rankų higiena

Prieš pradedant valyti šuns akis, būtina kruopščiai nusiplauti rankas muilu. Tai padės išvengti bakterijų ir nešvarumų patekimo į šuns akis, kas gali sukelti infekcijas ar uždegimus. Akių valymo procedūrai taip pat galite naudoti vienkartines pirštines.

2 žingsnis: Tinkama augintinio padėtis

Kad šuo jaustųsi ramiai ir saugiai, svarbu jį laikyti stabiliai, tačiau švelniai. Mažesnės veislės šunis galite pasodinti ant kelių arba uždėti ant stalo, o didesnius šunis geriau palikti stovėti ant grindų. Jei šuo yra neramus arba baiminasi, galite procedūrą atlikti dviese, kad kitas žmogus švelniai prilaikytų augintinį. Stenkitės išvengti stresinių situacijų – kalbėkite ramiai ir leiskite šuniui priprasti prie jūsų prisilietimo. Nedarykite staigių ir šiurkščių judesių. Kita vertus, ramiai atlikti procedūrą jums gali padėti skanėstai šunims.

3 žingsnis: Vatos ar marlės paruošimas

Norint išvalyti šuniui akis, reikalinga sterili medžiaga, tokia kaip vatos diskeliai arba marlės gabalėliai. Be to, marlė ar vatos diskeliai turi būti švelnūs ir minkšti, kad nesukeltų papildomo dirginimo. Pamirkę vatos diskelį arba marlę į specialų tirpalą arba specialų akių valiklį, skirtą šunims, galite pradėti valyti akis. Venkite naudoti vandentiekio vandenį ar kitus nepatikrintus namų gamybos tirpalus, nes jie gali sudirginti akis arba pakenkti gleivinei.

4 žingsnis: Valykite akis švelniai

Valant šuns akis, būtina būti ypač atsargiam ir švelniam, kad nepakenktumėte jautriai akių sričiai. Štai kaip tai daryti tinkamai:

Pradėkite nuo akių kampučių. Naudodamiesi drėgnu vatos diskeliu ar marlės gabalėliu, švelniai valykite nuo akies kampučio iš išorės į vidų, stengdamiesi pašalinti susikaupusias išskyras ar nešvarumus. Valant svarbu, kad netrinti akies obuolio, tik aplinkinę zoną. Jei ašarojimas stiprus ar išskyrų yra daugiau - gali tekti naudoti kelis marlės gabalėlius arba vatos diskelius.
Venkite trynimo. Nepersistenkite su spaudimu ir trynimu – švelnus judesys turi būti pakankamas išskyrų pašalinimui. Jei akis yra itin sudirgusi ar išskyrų yra pernelyg daug, nerekomenduojama per daug valyti – geriau kreiptis į veterinarą.
Nenaudokite to paties vatos diskelio abiem akims. Kiekvienai akiai naudokite atskirą vatos diskelį ar marlę, kad išvengtumėte galimos infekcijos plitimo iš vienos akies į kitą. Taip užtikrinsite higienišką procedūrą.

5 žingsnis: Išvalius įvertinkite akių būklę

Po to, kai išvalėte šuns akis, svarbu jas atidžiai apžiūrėti. Yra keli dalykai, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį. Jei akys yra raudonos, patinusios ar vis dar išskiria pūlius, tai gali būti infekcijos ar uždegimo ženklas. Patikrinkite, ar nėra matomų pažeidimų, tokių kaip ragenos įbrėžimai, ir atkreipkite dėmesį ar jūsų augintinio akys neatrodo per daug jautrios šviesai. Jei pastebite bet kokius neįprastus simptomus, pavyzdžiui, nuolatinį ašarojimą, pūlingas išskyras, akies paraudimą ar kitus pažeidimus, kreipkitės į veterinarijos gydytoją. Tai gali būti ženklas, kad šuniui reikia papildomos medicininės pagalbos.

Patarimai, kaip sumažinti akių problemų riziką

Tinkamai prižiūrint šuns akis, galima sumažinti akių ligų ar dirginimo riziką. Štai keletas svarbių patarimų, kurie padės išvengti akių problemų ir užtikrinti, kad jūsų šuns akys išliktų sveikos:

Tinkama mityba

Šuns sveikatai labai svarbi subalansuota mityba. Trūkstant tam tikrų vitaminų, pavyzdžiui, vitamino A ir omega-3 riebalų rūgščių, gali kilti akių problemų, tokios kaip sausos akys ar padidėjęs jautrumas infekcijoms. Į maistą įtraukite produktus, kuriuose gausu antioksidantų, vitaminų ir riebalų rūgščių, kurie padeda palaikyti sveiką regėjimą ir bendrą augintinio sveikatą. Jei šuo turi polinkį į akių ligas arba jo veislė yra jautri akių problemoms, veterinaras gali rekomenduoti specialius papildus, skirtus akių sveikatai palaikyti. Tai gali būti įvairūs skanukai šunims, praturtinti naudingomis medžiagomis. Be to, labai svarbu, kad sausas maistas šunims būtų parinktas tinkamai, kadangi kai kuriems augintiniams gali pasireikšti alergija tam tikroms sudedamosioms dalims (dažniausiai baltymams, pavyzdžiui, vištienai).

Kailio priežiūra aplink akis

Šunims, ypač ilgaplaukių veislių, būtina reguliariai kirpti kailį aplink akis. Ilgi plaukai gali dirginti akis, sukelti ašarojimą, uždegimą ar net mechaninius ragenos pažeidimus. Kirpkite plaukus taip, kad jie nesiliestų su akimis. Be to, jei jūsų šuo turi ilgą arba tankų kailį, kuris natūraliai gali patekti į akis, kasdieninis veido ir akių zonos valymas gali padėti sumažinti akių sudirgimo riziką. Tam galite įsigyti specialias gyvūnų prekes savo augintinio priežiūrai, tokias kaip drėgnos servetėles akims valyti. Taip pat galite naudoti vatos diskelius su specialiu tirpalu.

Neignoruokite atsiradusių pokyčių

Akių ašarojimas ir sudirgimas dažnai atsiranda dėl alergijų. Jei pastebėjote, kad šuns akys nuolat ašaroja ar raudonuoja, svarbu identifikuoti alergenus ir laikytis gydymo plano, kurį nurodo veterinarijos gydytojas. Viena dažniausių alergijų priežasčių - netinkamas sausas maistas šunims. O pastebėjus rimtesnius simptomus, tokius kaip gausūs pūliai, stiprus paraudimas, akies vokų išvirtimas ar nuolatinis akių trynimas, svarbu kaip įmanoma greičiau kreiptis į veterinarijos gydytoją. Laiku suteikta pagalba gali užkirsti kelią rimtoms komplikacijoms.

 

Mano krepšelis