Kiek gyvena katės?
2024 m. rugpjūčio 1 d., ketvirtadienis
Katės yra vieni populiariausių naminių gyvūnų pasaulyje, žavintys savo charakteriu, švelniu kailiu ir žaismingumu. Daugelis kačių savininkų dažnai susimąsto, kiek ilgai šie mieli padarėliai gali gyventi ir kas lemia jų gyvenimo trukmę. Laimei, dėl pažangios medicinos, mitybos ir tinkamos priežiūros, mūsų naminės katės gali gyventi ilgiau ir sveikiau. Taigi, į klausimą, kiek gyvena katės, atsakymas iš esmės priklauso nuo to, kaip jūs prižiūrite savo gyvūnėlį. Turite prižiūrėti katės mitybą, laiku atlikti skiepus, užtikrinti burnos sveikatą, reguliariai atlikti sveikatos tyrimus ir patenkinti įvairius katės poreikius, kurie bėgant metams kinta.
Vidutinė naminės katės gyvenimo trukmė
Katės, kurios gyvena namuose ir tik retkarčiais išleidžiamos į lauką su pavadėliu, paprastai gyvena ilgiau nei tos, kurios gyvena lauke. Vidutinė naminių kačių gyvenimo trukmė ~ 12-18 metų. Manoma, kad taip yra dėl to, kad kambarinės katės yra reguliariai skiepijamos, gerai valgo ir geria švarų vandenį, yra sterilizuotos arba kastruotos ir apsaugotos nuo pavojų gyvenant lauke. Kambarinės katės nėra veikiamos aplinkos, jos turi mažesnę riziką užsikrėsti parazitais ir ligomis, o taip pat yra mažesnė tikimybė, kad jas užpuls ir sužalos kiti gyvūnai ar nutiks koks nors nelaimingas nutikimas, pavyzdžiui, partrenks atvažiuojantis automobilis.
Vidutinė lauke gyvenančios katės gyvenimo trukmė
Lauke gyvenančių kačių vidutinė gyvenimo trukmė yra žymiai trumpesnė, daugiausia dėl nelaimingų atsitikimų ir sužalojimų, o taip pat ligų, kuriomis jos gali užsikrėsti. Taigi, lauke gyvenančių kačių vidutinė gyvenimo trukmė yra tik ~3-5 metai. Bet kuri katė, gyvenanti lauke, susiduria su daugybe galimų grėsmių, įskaitant hipotermiją labai šaltomis žiemomis, laukinius gyvūnus, galimus sužalojimus ir mirtį įvykus nelaimingam atsitikimui bei dehidrataciją. Be to, laukinės katės neturi pastovaus mitybos šaltinio, jos dažnai badauja ir geria nešvarų vandenį.
Kas turi įtakos kačių gyvenimo trukmei?
Mityba
Pirmąją vietą tarp veiksnių, turinčių įtakos gyvenimo trukmei, užima tinkama mityba. Ji turi būti pritaikyta pagal augintinio amžių bei poreikius, o taip pat svarbu, kad būtų praturtinta mineralinėmis medžiagomis, vitaminais ir maisto priedais.
Ramybė
Taip pat svarbu sumažinti streso lygį, kuris, kaip žinoma, prisideda prie daugelio ligų išsivystymo. Tačiau turite nepamiršti, kad jūsų katei svarbus fizinis aktyvumas, ypač jei ji gyvena tik namuose. Tokiu atveju jums padėti gali įvairūs žaislai, galvosūkiai ir kiti katės aktyvumui skatinti skirti priedai.
Prevencija
Vakcinacija sumažina riziką užsikrėsti įprastomis ūminėmis ir lėtinėmis kačių virusinėmis infekcijomis. O taip pat reikėtų nepamiršti ir apie prevencines antiparazitines priemones katėms, kurios padeda apsisaugoti nuo helmintų ir išorinių parazitų. Be to, gyvūno kastracija ar sterilizacija, kuri dabar jau tapo gana įprasta procedūra, padeda sumažinti riziką susirgti reprodukcinės sistemos ligomis.
Reguliarus sveikatos patikrinimas
Taip pat reikėtų nepamiršti ir reguliarių apsilankymų veterinarijos klinikoje, kur būtų atlikta bendra sveikatos apžiūra ir tam tikri tyrimai, kad įsitikinti, jog jūsų katė sveika.
Kada katė pradeda senti?
Kaip jau nustatėme, kačių gyvenimo trukmė labai skiriasi. Tą patį galima pasakyti ir apie senatvės laiką. Vidutinis amžius, kai atsiranda senatvės požymių, svyruoja nuo 7 iki 9 metų. Pokyčiai dažniausiai vyksta palaipsniui ir nepastebimai, pradedant aktyvumo sumažėjimu, kailio kokybės pablogėjimu, sumažėjusiu apetitu ir kūno svorio mažėjimu. Daug labiau amžius pasireiškia elgesio pokyčiais. Katė tampa mažiau judri, sumažėja susidomėjimas šokinėjimu ir aktyviais žaidimais. Kai jūsų katė sensta, jos poreikiai pradeda keistis. Į tai turite atsižvelgti rūpindamiesi savo kate ir rinkdamiesi jai maistą.
Katės gyvenimo etapai
Kai jūsų katė sensta, ji išgyvena skirtingus gyvenimo etapus, kurie turi įtakos jos elgesiui ir sveikatos poreikiams. O visas katės priežiūrai reikalingas prekes, galite rasti gyvūnų prekių internetinėje parduotuvėje Mumbo.
Kačiukas (nuo gimimo iki 1 metų)
Kačiuko darbas – augti ir išmokti bendrauti su aplinka. Šis jaunas, žaismingas gyvenimo etapas yra nepaprastai svarbus ruošiant jūsų katę laimingam gyvenimui ir pradėti rūpintis jos sveikata reikia būtent dabar. Svarbu, kad kačiukai būtų šeriami specialiai jų amžiui skirtu maistu, nes tokiame amžiuje jiems svarbu gauti daugiau tam tikrų medžiagų, kurios padės jiems užaugti dideliems ir stipriems.
Jauna suaugusi katė (1-6 m.)
Jaunos suaugusios katės yra vis dar labai aktyvios ir žaismingos, tačiau jau nebeauga. Jų kalorijų poreikis yra mažesnis ir jos sulaukusios vienerių metų amžiaus jau turėtų valgyti suaugusių kačių maistą. Šiame amžiuje svarbu stebėti katės svorį ir reguliuoti suvartojamo maisto kiekį, kad išvengti nutukimo sukeliamų ligų. O taip pat svarbu reguliariai skiepyti ir atlikti tyrimus veterinarijos klinikoje, nors šiame gyvenimo etape katės yra pakankamai atsparios ligoms. Tačiau kai kurios ligos, pavyzdžiui, šlapimo takų ligos, išties dažnai diagnozuojamos šiame amžiuje. Anksti pastebėjus šias problemas, gydymas gali būti ganėtinai greitas ir sėkmingas.
Suaugusi vyresnio amžiaus katė (6-10 metų)
Nuo 6 iki 10 metų amžiaus katės gali pradėti lėtėti – jos nežais taip dažnai ir gali pradėti sėslesnį gyvenimo būdą. Suaugusioms vyresnio amžiaus katėms reikėtų reguliariai tirti kraują, maždaug kartą į metus, kad būtų galima pastebėti ankstyvus inkstų, kepenų ar skydliaukės pokyčius. O šeimininkai turėtų atidžiai stebėti katės elgesį ir svorio pokyčius. Taip pat reikėtų atsižvelgti į burnos sveikatą.
Senjorė (10+ metų)
Žinoma, kiekviena katė sulaukusi tokio amžiaus gali elgtis skirtingai. Kai kurios tokio amžiaus katės išlieka aktyvios, o kitos gali sirgti net keliomis ligomis. Sulaukusioms 10 metų ir vyresnėms katėms rekomenduojama kas šešis mėnesius atlikti kraujo ir šlapimo tyrimus, nes organų sveikata gali greitai pasikeisti. Būtinai aptarkite visus vyresnio amžiaus katės elgesio pokyčius su veterinarijos gydytoju.
Ar įmanoma prailginti katės gyvenimo trukmę?
Nors mes visi norime stebuklingo eliksyro, kuris leistų mūsų katėms gyventi amžinai, neįmanoma apgauti mirties, o kai kurios ligos yra neišvengiamos. Tačiau yra nemažai dalykų, kuriuos naminių gyvūnėlių šeimininkai gali padaryti, kad padėtų savo katei gyventi ilgiau.
Reguliari vakcinacija
Yra tam tikros vakcinos, kuriomis būtina paskiepyti savo augintinį. Šios vakcinos yra skirtos tam, kad išvengtumėte kai kurių ligų, kurias sunku arba neįmanoma gydyti. Tad jei reguliariai vakcinuosite savo augintinį - ligų rizika ženkliai sumažės.
Prevencija nuo parazitų
Būtinai naudokite antiparazitines priemones katėms, tam, kad užkirsti kelią tokių kenkėjų kaip blusos, erkės bei kirmėlės, atsiradimui. Tai be galo svarbu todėl, kad parazitai yra įvairių ligų nešiotojai ir gali pakenkti jūsų augintinio sveikatai.
Reguliarūs apsilankymai veterinarijos klinikoje
Katės labai gerai slepia ligos simptomus, todėl kasmetinės veterinarijos gydytojo apžiūros ir reguliarūs kraujo tyrimai gali padėti anksti nustatyti problemas. Būtinai aptarkite bet kokius katės elgesio pokyčius, net jei jie atrodo nereikšmingi.
Stebėkite savo katės svorį
Yra daug problemų, kurias gali sukelti nutukimas, įskaitant artritą ir diabetą. Labai svarbu užtikrinti, kad jūsų katė valgytų gerai subalansuotą maistą, tinkamą jos gyvenimo etapui. Visuomet pasirūpinkite, kad jūsų katė gautų tinkamą maisto kiekį pagal savo poreikius. Taip pat svarbūs ir vitaminai ir papildai katėms, kurie padeda aprūpinti jūsų augintinio organizmą reikiamomis medžiagomis.