Nemokamas pristatymas nuo 29€

Kiek laiko katė gali būti neėdusi?

2024 m. gegužės 15 d., trečiadienis
Žinoma, joks atsakingas šeimininkas neeksperimentuos, kad išsiaiškintų, kiek laiko jo augintinis gali gyventi be maisto ir vandens. Tačiau kartais nutinka taip, kad reikia išvykti, o katė turi likti namuose viena ir kasdien jos maitinti nėra kam. Tad tokiu atveju tenka pasirūpinti savo augintiniu kelioms dienoms į priekį ir palikti jam pakankamą kiekį maisto ir vandens.

Kodėl katė gali atsisakyti maisto ir vandens?

Jei jūsų katė sveika, gyvena jai palankiomis sąlygomis ir gauna reikiamą priežiūrą, greičiausiai su valgymo sutrikimais susidurti neteks. Tačiau jei katė atsisako valgyti ar gerti, tam visada yra priežasčių, susijusių su sveikatos problemomis ar blogomis augintinio gyvenimo sąlygomis. Taigi, kodėl katė atsisako valgyti?
 
  • Nekokybiškas ar netinkamai parinktas maistas (netinkamas gyvūno amžiui ar neatitinkantis individualių poreikių), taip pat perėjimas nuo vienos rūšies maisto prie kito ar maitinimo režimo pakeitimas.
  • Netinkama vieta maitinimui, nepatogūs indai maistui ir vandeniui. Valgymo zona turi būti privati, kad katė jaustųsi saugiai, o indai turi būti patogūs ir pagaminti iš kokybiškų medžiagų.
  • Jei katė maitinama per daug, tai gali sukelti virškinimo trakto sutrikimų. Tuomet katė blogai jaučiasi ir gali atsisakyti valgyti.
  • Jo atsiradimo priežasčių gali būti daug: nuo aplinkos pasikeitimo iki šeimininko dėmesio stokos ir pan.
  • Katę gali kamuoti įvairios burnos ertmės ligos. Tokias ligas beveik visada lydi skausmas, dėl kurio gyvūnui gali būti sunku normaliai maitintis.
  • Parazitinės, bakterinės ir kitos infekcijos – jomis užsikrėtus atsisakymas valgyti ir gerti yra vienas iš pirminių simptomų.
  • Dar viena apetito stokos priežastis gali būti apsinuodijimas.
  • Svetimkūnio patekimas į virškinamąjį traktą. Tokiu atveju katė ne tik gali atsisakyti valgyti, bet svetimkūnis taip pat gali sukelti žarnyno nepraeinamumą ir kitas rimtas pasekmes.
  • Jei augintinis atsisako tik vandens, priežastis gali būti prasta jo kokybė ar netinkama vandens indo padėtis, pavyzdžiui, šalia maisto (katės nemėgsta gerti ten, kur valgo). Kita vertus, kartais katės geria mažiau vandens, jei pakankamai jo gauna kartu su maistu (kai valgo šlapią maistą).

Vandens svarba katės organizmui

Kaip ir kiekvienam iš mūsų, katėms skysčių trūkumas taip pat gali sukelti rimtų problemų organizme. Vandens dėka palaikoma ląstelių funkcija, palaikoma smegenų sveikata ir aktyvumas, iš organizmo pasišalina toksinai, gerėja virškinimas, kraujotaka ir medžiagų apykaita. Be to, pakankamas vandens kiekis organizme stabilizuoja inkstų veiklą, o jo trūkumas sukelia inkstų nepakankamumą. Tad labai svarbu, kad jūsų augintinis visuomet turėtų pakankamai šviežio ir švaraus vandens. Tačiau jei katė negali pati gerti dėl sveikatos būklės (ligos ar operacijos), tuomet ją reikia pagirdyti naudojant švirkštą.

Kiek laiko katė gali gyventi be vandens?

Vandens poreikis katėms skiriasi priklausomai nuo dietos, kūno tipo ir svorio, fizinio aktyvumo bei gyvenimo sąlygų (temperatūra, kambario drėgmė ir kt.). Vienos sugeba išgerti visą indelį vandens per dieną, o kitos išgeria tiek mažai, kad šeimininkai to gali net nepastebėti.
 
Tačiau svarbu nepamiršti, kad vanduo toks pat svarbus normaliai jų organizmo veiklai, kaip ir kokybiška mityba. Vidutinis vandens kiekis per dieną katei yra 30 ml 1 kilogramui svorio. Bet ši norma yra apytikslė, o skaičiuojant reikia atsižvelgti ir į vandenį, išgertą iš dubenėlio, ir į vandenį, kurį augintinis gauna kartu su maistu. Kadangi šlapias maistas katėms turi nemažai drėgmės ir kai kurioms katėms jos netgi pakanka, todėl jos gali gerti labai mažai vandens iš dubenėlio.
 
Jei katė negeria pakankamai vandens arba visai nustoja jį gerti, jai gali išsivystyti dehidratacija – itin pavojinga organizmo būklė, dėl kurios sutrinka daugelio jo sistemų veikla. Gyvūnui netekus daugiau nei 10 % vandens (sunki dehidratacijos stadija), inkstuose ir kituose vidaus organuose prasideda negrįžtamos pasekmės, kurios gali baigtis mirtimi. Vidutiniškai, be vandens katės gali gyventi nuo 12 valandų iki 5 dienų. Šis laikotarpis priklauso nuo augintinio sveikatos, jo amžiaus ir sąlygų, kuriose jis yra. Pažeidžiamiausi šiuo atžvilgiu yra kačiukai, taip pat katės, sergančios įvairiomis ligomis ir turinčios per mažą svorį. Sveikos katės turi didesnę tikimybę išgyventi be vandens ilgesnį laiką.
Dehidratacijos požymiai

Taigi, dehidratacija yra būklė, kurį sukelia skysčių trūkumas. Ji gali greitai vystytis ir sukelti rimtų pasekmių gyvūno sveikatai ir netgi baigtis mirtimi. Dehidrataciją galima suskirstyti į 3 stadijas:
 
Pirmoji (lengva) stadija – mažėja augintinio aktyvumas, nuolat sausa ir karšta nosis, gali užkietėti viduriai, retėja šlapinimasis.
Antroji (vidurinė) stadija – burnos gleivinė tampa blyški ir išsausėja, o seilės tampa tirštos ir lipnios.
Trečioji (sunki) stadija – mieguistumas ir vangumas, sumišimas, dusulys, dažnas širdies plakimas.
 
Kuo anksčiau bus nustatyta dehidratacija, tuo greičiau galėsite padėti savo augintiniui. Tačiau jei pasireiškė stipresni dehidratacijos simptomai, verčiau apsilankykite pas veterinarijos gydytoją, kuris padės kaip įmanoma greičiau atstatyti augintinio sveikatą.

Kiek laiko suaugusi katė gali nevalgyti?

Jauna, sveika katė be maisto gali išgyventi apie 12-14 dienų (jei yra pakankamai vandens). Tuo tarpu vyresnio amžiaus augintiniai (8 metų amžiaus ir vyresni) arba turintys sveikatos problemų, be maisto gali išgyventi maždaug iki 5-8 dienų. O kačiukai be maisto gali išgyventi trumpiausiai: jei jie nevalgo 24 valandas, pasekmės gali būti labai liūdnos. Tačiau tai tik preliminarūs skaičiai ir kiekvienas atvejis gali būti individualus. Tad jei išvykstate iš namų savaitgaliui, būkite tikri, kad katei paliekate pakankamai maisto ir vandens, o dar geriau jei savo keturkojį paliksite prižiūrėti patikimam žmogui.

Kaip padėti katei, jei ji atsisako valgyti?

Jei jūsų augintinio sveikata gera, bet jis valgo mažai ir nenoriai, išbandykite šiuos būdus, kaip padidinti jo apetitą:
 
  • Pakeiskite maitinimo vietą į tylesnę ir nuošalesnę. Išbandykite skirtingo dydžio ir medžiagų maitinimo indus.
  • Gali būti, kad katei nepatinka maisto skonis ar granulių dydis, tad galite išbandyti keletos skirtingų gamintojų maistą. Įsigykite mažas pakuotes ir leiskite katei pasirinkti patinkantį maistą. Tačiau svarbu rinktis kokybišką, pagal amžių ir sveikatos ypatybes atitinkantį maistą. Be to, vienas geriausiu būdų sužadinti augintinio apetitą yra konservai katėms. Retas keturkojis gali atsispirti nuostabiam aromatui ir skoniui. Žinoma, svarbu rinktis tik kokybiškus produktus, su natūraliais ingredientais. Geriausia rinktis tarp Premium ir Super premium maisto klasės. Tokiuose produktuose yra viskas, ko reikia, kad jūsų augintinis būtų sveikas ir aktyvus.
  • Pabandykite pakeisti savo katės mitybos režimą – galbūt kitu metu ji valgys su didesniu apetitu. Taip pat galite pabandyti dienos normą padalyti į mažesnes porcijas, bet didinti maitinimo dažnumą.
  • Dar vienas būdas sužadinti augintinio apetitą - skanėstai katėms.
  • Jei maistas laikomas šaldytuve, prieš patiekdami leiskite jam sušilti iki kambario temperatūros.
  • Nereikėtų tikrinti, kiek katė gali ištverti be maisto ir vandens: jei ji atsisako valgyti ar gerti, vadinasi, jai reikia pagalbos. Būkite dėmesingi savo augintiniui ir pastebėję pirmuosius nerimą keliančius simptomus kreipkitės į veterinarijos gydytoją.

Ką daryti, kai reikia išvykti?

Jei jūsų darbo grafikas toks, kad esate priversti palikti katę be priežiūros parai arba turite išvykti keletai dienų, išeitis iš situacijos vis tiek yra. Pirma, gyvūnas turi būti įpratęs valgyti sausą maistą – jis neišdžiūsta ir negenda, kaip, pavyzdžiui, konservai. Antra, maistas turi būti aukštos kokybės. Be to, labai patogu tokiems atvejams įsigyti automatinę šėryklą – ji tinkamu laiku “paduos” maistą jūsų augintiniui mažomis porcijomis. Be to, ypatingą dėmesį skirkite vandeniui! Namuose pastatykite keletą indų švaraus vandens, kad jūsų katė galėtų gerti ten, kur jai patogu. Ir, žinoma, kraiko dėžė – jų irgi turėtų būti kelios. Užpildykite jas kokybišku kraiku, kad kol jūsų nebus, gyvūnui nekiltų problemų su tualetu. O kad katė neliūdėtų ir galėtų ką nors nuveikti kol jūsų nėra, palikite jai kelis mėgstamus žaislus.

 

Mano krepšelis