Nemokamas pristatymas nuo 29€

Kodėl suaugęs šuo pradėjo šlapintis namuose?

2024 m. liepos 11 d., ketvirtadienis
Susidūrimas su problema, kai suaugęs šuo pradeda šlapintis namuose, gali būti itin nemaloni patirtis tiek šeimininkui, tiek pačiam šuniui. Tai ne tik sukelia nepatogumų kasdieninėje buityje, bet ir gali būti ženklas, kad augintinis turi tam tikrų problemų. Suaugusių šunų šlapinimasis namuose dažniausiai kelia daugybę klausimų: ar tai susiję su sveikatos sutrikimais, ar galbūt su psichologiniais veiksniais? Taigi, aptarkime galimas priežastis, kodėl suaugęs šuo gali pradėti šlapintis namuose ir kaip spręsti šią problemą.

Kodėl šunys šlapinasi namuose?

Suauge šunys gali padėti šlapintis namuose dėl daugelio priežasčių. Dažnai šeimininkai mano, kad jų šuo tiesiog pyksta, tačiau toks augintinio elgesys tikrai nėra piktybiškas, tiesiog yra kažkokia priežastis, kodėl jūsų šuo visiškai nekontroliuoja šio proceso. Kiekvieną kartą, kai pastebite drastiškus šuns elgesio pokyčius, tai tiesiog jūsų šuns būdas jums pasakyti, kad kažkas negerai. Galbūt jie nesijaučia gerai arba kažko bijo. Tai jūsų signalas atkreipti dėmesį ir padėti suprasti, kas vyksta.
 
Kai kalba eina apie tai, kad jūsų šuo staiga šlapinasi namuose, jis bando jums kažką pasakyti. Kartais pagrindinė priežastis yra tokia paprasta, kaip nepakankama pasivaikščiojimo trukmė lauke ir negalėjimas iškentėti ilgiau. O kartais tai yra kažkas šiek tiek sudėtingesnio. Taigi, pažvelkime į keletą dažniausiai pasitaikančių priežasčių:
 
Sveikatos problemos

Jei jūsų šuo staiga pradeda šlapintis namuose, nors anksčiau to tikrai nedarydavo, turėtumėte pirmiausia turėtumėte įsitikinti ar tai nėra susiję su sveikatos problemomis. Gali būti įvairių priežasčių, kodėl jūsų šuo nesulaiko šlapimo ir šlapinasi namuose. Tai gali būti:
  • Šlapimo pūslės infekcija arba šlapimo takų infekcija
  • Šlapimo pūslės akmenys
  • Žarnyno parazitai
  • Diabetas
  • Inkstų ar kepenų sutrikimai
  • Navikai
  • Senatvė ir su amžiumi susijusios būklės
Pirmiausia turėtumėte apsilankyti pas veterinarijos gydytoją, kad išsiaiškintumėte ar tai nėra kokios nors ligos pasekmė. Jei jūsų šuo turi sveikatos sutrikimų, dėl kurių jis šlapinasi namuose, pritaikius tinkamą gydymą - problema turėtų išsispręsti. O jei jūsų šuo jau vyresnio amžiaus ir kenčia nuo su amžiumi susijusių sąlygų, gali tekti dažniau vedžioti jį į lauką. Vyresniems ar lėtinėmis ligomis sergantiems augintiniams visada reikia ypatingos priežiūros. Be to, labai svarbu aprūpinti savo augintinį organizmo funkcionavimui reikalingomis medžiagomis. Tam skirti įvairūs vitaminai šunims. Jie padės palaikyti gerą sveikatos būklę ir savijautą.

 

Stresas ar nerimas

Jei jūsų veterinarijos gydytojas nerado jokių sveikatos problemų, dėl kurių jūsų šuo gali šlapintis patalpoje, jūsų augintinį gali kamuoti tam tikras nerimas. Peržvelkite savo šuns gyvenimą pastarąjį laiką: ar įvyko kokių nors staigių pokyčių? Galbūt neseniai persikraustėte ar turite naują šeimos narį – žmogų ar gyvūną? O gal jūsų kasdienybė labai pasikeitė, pavyzdžiui, pasikeitė darbo valandos arba namuose jūs praleidžiate daugiau ar mažiau laiko nei įprastai?
 
Tokie pokyčiai gali sukelti jūsų šuniui nerimą, todėl jis gali pradėti reguliariai šlapintis. Kiti streso šaltiniai jūsų šuniui yra garsūs, nepažįstami garsai (pavyzdžiui, naujas prietaisas) arba perkūnija. Taip pat gali būti, kad lauke yra kažkas, ko jūsų šuo bijo ir “tai” neleidžia jam išeiti į lauką.

 

Susijaudinimas arba baimė

Kitos priežastys, dėl kurių jūsų šuo šlapinasi patalpoje, gali būti šlapinimasis iš baimės arba iš susijaudinimo. Kartais šuo negali kontroliuoti savo šlapimo pūslės, kai yra labai dėl ko nors susijaudinęs arba jaučiasi pažeidžiamas ar išsigandęs.

 

Teritoriniai klausimai

Šlapinimasis yra svarbus teritorijos žymėjimo būdas. Teritorijos žymėjimas gali prasidėti dėl persikėlimo į naujus namus, naujų baldų įsigijimo, ar dėl kitų šunų, kurie patenka į jūsų augintinio teritoriją. Žymėjimas būdingas nekastruotiems šunų patinams, tačiau kartais kai kurie kastruoti šunys ir netgi sterilizuotos patelės taip pat gali imti žymėti teritoriją.

 

Spragos šuns auklėjime

Auklėdami savo augintinį turite būti kantrūs ir atkaklūs. Šie du dalykai padės pasiekti rezultatų šuns dresūroje. Tačiau kartais naminių gyvūnėlių šeimininkai per daug ir per greitai reikalauja iš savo augintinių, ir pasiduoda jei nieko nepavyksta. Tokiu atveju gerų rezultatų tikėtis tikrai nėra prasmės. Šuns auklėjimas yra ilgas ir sudėtingas procesas reikalaujantis nemažai kantrybės. Nereikia pykti ar liūdėti, dėl to, kad augintinis jūsų nesupranta. Turite skirti tam daug laiko ir žingsnis po žingsnio pasieksite savo tikslą. Be to, nepamirškite, kad žaidimai su šeimininku bei skanėstai šunims yra geriausias apdovanojimas už gerą elgesį (šiuo atveju už reikalų atlikimą lauke). Skanėstai gali būti tiek paprastas šunų maistas, tiek specialūs skanukai, kuriuos galite įsigyti gyvūnų prekių parduotuvėje Mumbo.

Kaip išmokyti savo šunį atlikti reikalus lauke?

Kai augintinį reikia nuo ko nors atpratinti (kramtyti baldus, šokinėti ant svečių, vytis katę ar šlapintis namuose), teisingiausia strategija yra ne draudimai ir bausmės, o mokymas tinkamai elgtis. Jei šuo nesupras kaip turi elgtis, o tiesiog bus baudžiamas už netinkamus veiksmus, tada pradės kauptis įtampa, atsiras stresas, šuo pradės ieškoti būdų nusiraminti, ir šiuo metu jis tikrai nebus pasirengęs mokytis naujų dalykų. Štai kodėl gėdinti, barti ir bausti, jei šuo pasišlapino namuose, yra neveiksminga. Daug veiksmingesnis būdas yra pagauti momentą, kai šuo ruošiasi šlapintis (arba kai jis jau pradėjo tai daryti) ir bandyti sustabdyti šį procesą: kviesti arba pabandyti išnešti šunį į lauką. Atitraukti jo dėmesį galite skanėstu ar girgždančiu žaislu.
 
Be to, labai svarbu suformuoti įprotį. Atmintyje užfiksavę tam tikrą veiksmų seką, galite sukurti norimas reakcijas. Pavyzdžiui, jei vos pabudę išvesite savo augintinį pasivaikščioti, jis pripras, kad yra kasdien tuo pat metu išvedamas ir reikalus gali atlikti lauke. O kai jūsų augintinis šlapinasi lauke - reikia jį pagirti ir duoti skanėstą. Žinoma, įpročio formavimas reikalauja pastovumo – tai turi būti kasdienė veiksmų seka.

Kas dar gali padėti atpratinti šunį šlapintis namuose?

  • Padrąsinkite pagyrimais ir skanėstais, kai šuo atlieka reikalus lauke, kad sustiprinti gerus įpročius;
  • Leiskite uostyti vietas, kur kiti šunys paliko žymes;
  • Sukurti aiškų pasivaikščiojimų režimą. Geriausia jei į lauką eisite kasdien panašiu metu, kad jūsų augintinis įprastų ir sugebėtų iškentėti iki sekančio pasivaikščiojimo;
  • Išmokite suprasti savo augintinio signalus apie norą eiti į tualetą;
  • Šlapinantis lauke galima įvesti specialią balso komandą (pavyzdžiui, „ant žolės“), ją užfiksuoti ir panaudoti noro šlapintis sužadinimui;
  • Esant poreikiui, šuniuko pasirinktose vietose šlapinimuisi galite naudoti specialias priemones, kurios pašalina šlapimo kvapą ir atbaido augintinį. Tokias priemones ir kitas gyvūnų prekes galite įsigyti Mumbo.lt

Kaip reaguoti į augintinio šlapinimąsi namuose?

Tikrai nereikia agresyviai reaguoti į tai, kad jūsų augintinis vėl nesusivaldė ir savo šlapimo pūslę ištuštino namuose. Juk be jokios abejonės, šunims labiau įprasta eiti į tualetą lauke, kadangi jie priklauso gyvūnų kategorijai, kuri rūpinasi savo gyvenamosios vietos švara. Be to, gatvėje šuo uodžia kitų šunų kvapus, o tai skatina jį palikti žymes. Tad augintinis turėtų pakankamai greitai įsisavintį tinkamo elgesio taisykles ir reikalus atlikti tik lauke, pasivaikščiojimų metu. Todėl, jei šeimininkas viską padarys teisingai, rezultatas neužtruks. O jei audringai reaguosite į balas ant grindų, šuniukas gali suprasti jus klaidingai ir galvoti, kad tai vienas iš būdų patraukti šeimininko dėmesį, ir tokiu atveju jį bus sunkiau atpratinti nuo blogų manierų.

Ar galima barti ir gėdinti šunį, jei jis pasišlapino namuose?

Priešingai populiariems įsitikinimams, šunys nekeršija ir nerodo pasipiktinimo šlapindamiesi netinkamoje vietoje. Jei šuo nuėjo į tualetą ten kur negalima, tai, kaip taisyklė, tam yra paaiškinimas: sveikatos būklė, streso veiksniai, per maža pasivaikščiojimų trukmė. Todėl šeimininkas neturėtų reaguoti neigiamai. Negana to, griežtas tonas, bandymas gėdinti šunį, piktas žvilgsnis, o ypač fizinės bausmės nepadės pakeisti šio elgesio, o tik kels įtampą augintiniui. O įtampa savo ruožtu privers šunį mažiau kontroliuoti save ir nesilaikyti išmoktų elgesio taisyklių.

Ką daryti, jei jūsų augintinis šlapinasi jums grįžus namo?

Kartais augintiniai taip audringai reaguoja į šeimininko sugrįžimą ar atvykusius svečius, kad palieka “balutę”. Tačiau reguliarus tokio veiksmo pasikartojimas gali gerokai aptemdyti susitikimo su šunimi džiaugsmą, todėl svarbu imtis veiksmų ir susitvarkyti su šia problema. Galite pabandyti nukreipti augintinio dėmesį į kitą veiklą, pavyzdžiui, žaidimą. Arba galite tiesiog išbarstyti kelis mažus skanėstų gabalėlius tiesiai koridoriuje, kad augintinis atitrauktų nuo šeimininko ir užsiimtų kita malonia veikla. Tačiau šunims, kurie labiau mėgsta žaidimus nei maistą, grįžus galima duoti jo mėgstamą žaislą, kuris buvo specialiai paslėptas prieš išeinant šeimininkui. Taip šuo jūsų grįžimą susies su žaislo gavimu ir jums atėjus į namus jis tiesiog lauks, kol duosite jo mylimą žaislą.

 

Mano krepšelis