Nemokamas pristatymas nuo 29€

Kodėl šuo šlapinasi namuose?

2024 m. kovo 12 d., antradienis
Šuns šlapinimasis namuose yra problema, su kuria gali susidurti kiekvienas šuns šeimininkas. Nepaisant to, kad šunys yra mokomi atlikti reikalus lauke, jie kartais gali pradėti šlapintis namuose dėl įvairių priežasčių. Ši problema ne tik kelia diskomfortą šeimininkams, bet taip pat gali būti ženklas, rodantis sveikatos problemų atsiradimą ar tam tikrus elgesio sutrikimus. Svarbu suprasti galimas priežastis, kodėl šuo šlapinasi namuose. Tai yra pirmasis žingsnis siekiant rasti efektyvų sprendimą ir padėti savo augintiniui. Taigi, išnagrinėkime dažniausias priežastis, kodėl šuo gali pradėti šlapintis namuose.

Priežastys, kodėl šuo šlapinasi namuose

Šunys gali šlapintis namuose dėl daugelio priežasčių, tačiau dažniausiai tai būna reakcija į tam tikrą problemą ar dirgiklį. Daugelis mano, kad jų augintinis tiesiog pyksta ir tokiu būdu kerštauja, bet greičiausiai taip nėra ir jūsų šuo to visiškai nekontroliuoja. Kiekvieną kartą, kai pastebite neįprastus šuns elgesio pokyčius, atkreipkite dėmesį, galbūt jis tiesiog bando jums pasakyti, kad kažkas negerai. Gal šunelis prastai jaučiasi arba kažko bijo. Taigi, kai jūsų šuo staiga ima šlapintis namuose, tai signalas jums.

Klaidos dresūroje

Jei naudotis tualetu šuo buvo mokytas netinkamai, arba jo mokymas užtruko labai trumpai, jis gali tiesiog nežinoti ir nesuprasti, kad reikia šlapintis lauke ar specialioje, tam skirtoje vietoje. Mokant šunį kažko naujo, turite būti kantrūs ir atkaklūs, jūs negalite pasiduoti po kelių nesėkmingų bandymų. Tik taip jūsų augintinio dresūra bus veiksminga. Kartais keturkojų šeimininkai per daug reikalauja iš savo augintinių ir tikisi labai greito rezultato.
 
Jei jūsų šuo dar visai mažas ir šlapinasi namuose, greičiausiai jam dar tiesiog trūksta suvokimo ir jis nemoka kentėti ar pasiprašyti į lauką. Jokiu būdu nepradėkite dėl to pykti ar per daug nerimauti. Kantriai mokykite savo augintinį ir apdovanokite jį už gerą elgesį skanukais. Skanėstai šunims yra bene efektyviausia dresūros priemonė. Žingsnis po žingsnio pasieksite savo tikslą.
 
Kita vertus, jei jūsų šuo jau seniai žino kada ir kur reikia šlapintis, tačiau staiga pradeda atlikti reikalus namuose, tai gali būti blogas ženklas. Visų pirma, apsilankykite veterinarijos klinikoje, kad jūsų keturkojis būtų nuodugniai apžiūrėtas ir esant reikaluii būtų paskirtas gydymas. Kitu atveju, jei tai nėra sveikatos problema, turėsite išsiaiškinti priežastį arba grįžti prie šuns auklėjimo. Kartais toks šlapimo nelaikymas gali atsirasti po staigių šuns gyvenimo pokyčių ar patirto streso. Norint išspręsti šią problemą elkitės supratingai ir palaikykite savo augintinį.

Nervų sistemos sutrikimai

Stresas, nerimas ar baimė taip pat gali sukelti šuniui šlapinimosi problemų. Pagalvokite ar neįvyko kokių nors staigių pokyčių? Galbūt neseniai persikraustėte ar atsirado naujas šeimos narys – žmogus ar gyvūnas? Galbūt jūsų kasdienybė labai pasikeitė, pavyzdžiui, pailgėjo darbo valandos? O gal savo augintiniui skiriate per mažai dėmesio? Dėl tokių pokyčių jūsų šuo gali tapti neramus ir imti šlapintis namuose. Be to, jūsų šuns streso šaltiniai gali būti ir nepažįstami garsai (pavyzdžiui, naujas prietaisas) arba perkūnija. Taip pat gali būti, kad lauke yra kažkas, ko jūsų šuo bijo ir todėl nenori eiti į lauką. Turite stebėti augintinio elgesį ir bandyti suprasti, kokia yra tokio elgesio priežastis.

Sveikatos problemos

Šlapimo pūslės infekcijos, inkstų ligos arba kiti sveikatos sutrikimai gali sukelti šunų šlapinimosi problemų. Jei jūsų šuo staiga pradeda šlapintis namuose, nors anksčiau to nedarė - turite įvertinti jo sveikatos būklę. Šlapimo nelaikymui ir šlapinimuisi namuose įtakos gali turėti nemažai sveikatos sutrikimų, pavyzdžiui:
  • Šlapimo pūslės arba šlapimo takų infekcija
  • Žarnyno parazitai
  • Diabetas
  • Inkstų ar kepenų sutrikimai
  • Navikai
  • Senatvė ir su amžiumi susiję pokyčiai
Taigi, pirmasis jūsų žingsnis turėtų būti apsilankymas pas veterinarą, kad būtų išvengta rimtesnių problemų. Jei jūsų šuo turi sveikatos sutrikimų, dėl kurių jis šlapinasi namuose, tinkamai gydant šią būklę, problema turėtų susitvarkyti.

Senatvė

Senatvė yra laikotarpis, kai šunys pradeda patirti įvairius fiziologinius pokyčius. Vienas iš dažniausių senatvės požymių yra sumažėjusi šlapimo pūslės kontrolė. Ši problema gali kilti dėl to, kad šlapimo pūslės raumenys nusilpsta. Dėl šios priežasties vyresnio amžiaus šunys gali pradėti šlapintis namuose netgi tada, jei anksčiau buvo tinkamai išmokyti atlikti reikalus lauke.
 
Šiuo laikotarpiu svarbu suprasti, kad senatvės požymių atsiradimas yra natūralus ir nekontroliuojamas procesas. Šeimininkai gali padėti savo vyresnio amžiaus šuniui susidoroti su šlapinimosi problemomis, reguliariai jį vedžiojant, tinkamai maitinant ir prižiūrint. Senatvėje, svarbu užtikrinti, kad šuo jaustųsi patogiai ir saugiai, todėl šeimininkų kantrybė ir rūpestingumas tampa itin svarbūs.

Teritorijos žymėjimas

Kai kurie šunys gali šlapintis namuose, norėdami pažymėti teritoriją, ypač jei jie jaučia, kad kiti gyvūnai ar net žmonės į ją kėsinasi. Šlapimas yra svarbi teritorijos žymėjimo priemonė. Šio tipo šlapinimasis dažniausiai atsiranda ant tam tikrų objektų ar kampų ir paprastai būna negausus.

Socializacijos trūkumas

Šuns socializacija yra esminė dresūros dalis, kuri formuoja jo elgesį ir prisitaikymą prie įvairių situacijų. Nepakankama socializacija gali lemti įvairių elgesio problemų atsiradimą, įskaitant ir šlapinimąsi namuose. Kai šuo nėra tinkamai socializuotas su kitais gyvūnais, žmonėmis arba aplinka, jis gali nežinoti, kaip reaguoti į įvairias situacijas, ir jaustis nesaugus. Toks jausmas gali sukelti stresą ar nerimą, kuris gali pasireikšti tokiomis elgesio problemomis kaip šlapinimasis netinkamoje vietoje. Tam, kad išvengti tokių problemų, svarbu mokyti savo augintinį bendrauti su kitais gyvūnais ir žmonėmis. Taip leisite savo šuniui prisitaikyti prie skirtingos aplinkos bei jaustis saugiai vienu ar kitu atveju.

Susijaudinimas

Šuo nerimauja ir yra labai susijaudinęs. Tai gali būti iš baimės, iš džiaugsmo ar išmokus ko nors naujo. Keturkojis taip susijaudina, kad tiesiog pamiršta nueiti į tualetą lauke, o grįžęs po pasivaikščiojimo reikalus atlieka namuose. Tačiau barti šuns tokiu atveju nedera. Jūs turite stengtis sumažinti šuns susijaudinimą. Pavyzdžiui, rinkitės kitas pasivaikščiojimo valandas ir ramesnes vietas, kuriose sutiksite mažiau žmonių bei šunų. Taip pat pagirkite šunelį kai šis atliks reikalus lauke. Tokiu būdu šlapinimasis lauke gali suteikti jam teigiamų emocijų ir paskatinti taip daryti kiekvieno pasivaikščiojimo metu. O skanukai šunims gali būti kaip apdovanojimas jūsų augintiniui už gerą elgesį.

Vienatvės ar išsiskyrimo baimė

Kita priežastis – vienatvės ar išsiskyrimo baimė. Ji atsiranda, kai šuo paliekamas vienas namuose ilgesniam laikui. Jis tai daro ne iš pykčio, o dėl to, kad kasdien patiria labai stiprų stresą, kuris su laiku kaupiasi. Stresinėje būsenoje šuo negali kontroliuoti fiziologinių procesų, o tuo labiau ilgai išlaikyti šlapimo. Vėlgi, jūs negalite jo bausti, nes jis jau ir taip visą dieną buvo streso būsenoje. Be galo svarbu, kad augintinis galėtų būti vienas namuose ir nestresuotų. Įrenkite jam patogią poilsio vietą ir palikite jo mėgstamų žaislų prieinamoje vietoje, kad šunelis turėtų kuo užsiimti kol jūsų nebus.

Per trumpi pasivaikščiojimai

Tai bene dažniausia šunų šlapinimosi namuose priežastis. Dažnai šeimininkai neturi daug laisvo laiko ir išveda savo augintinį į lauką trumpam, vos penkioms ar dešimčiai minučių. Tiesą sakant, pasivaikščiojimas turėtų trukti kiek ilgiau ir jo metu keturkojis turėtų ne tik suspėti atlikti visus reikalus, bet ir išvargti. Be to, pasivaikščiojimo trukmė gali priklausyti ir nuo šuns veislės ir dydžio.

Kaip tinkamai reaguoti, jei augintinis šlapinasi namuose?

Jei užklupote savo augintinį, kai jis atlieka reikalus ant kilimo, nerėkite ant jo ir jokiu būdu nemuškite. Pabandykite atsargiai nutraukti procesą ir nunešti jį ant specialaus pakloto arba į lauką. Nedarykite to grubiai ir nebauskite savo augintinio, kitaip šlapinimasis  jam bus susijęs su kažkuo labai blogu. O tai gali sukelti tam tikrų sveikatos ar psichikos problemų. Tuo atveju, kai šuo puikiai atliko savo darbą ir padarė reikalus ant specialaus paklotuko arba lauke, nuoširdžiai pagirkite jį ir palepinkite skanėstais šunims. Jis prisimins, kas teikia džiaugsmą šeimininkui, ir stengsis taip elgtis dažniau.
 
O jei grįžote namo ir jau radote balą, taikyti šuniui bausmę nėra prasmės. Šuo, kuris atliko reikalus jau prieš kurį laiką greičiausiai visiškai nesupras už ką jį dabar norite nubausti. Todėl tiesiog išvalykite balą, apdorokite tą vietą specialiu purškikliu ir atleiskite savo augintiniui už jo klaidą. Meilė ir rūpestis yra pagrindiniai jūsų ginklai. Su jais galite švelniai ir be streso išauklėti net labiausiai užsispyrusį šuniuką.

Mano krepšelis