Nemokamas pristatymas nuo 29€

Kokybiško maisto įtaka katės sveikatai

2023 m. rugsėjo 5 d., antradienis
Tikriausiai visai nesunku pasiklysti siūlomo kačių maisto gausybėje, kai stengiatės suprasti, ar jūsų pasirinktas ėdalas tinkamas. Šėrimas kokybišku ir gerai subalansuotu maistu yra vienas svarbiausių dalykų, į kurį reikia atsižvelgti, norint katei suteikti ilgą, laimingą ir sveiką gyvenimą. Ėdalo pasirinkimas turi tiesioginį poveikį katės energingumui ir sveikatai. Todėl būtina rinktis subalansuotą ir itin aukštos kokybės maistą, kuris užtikrina, kad katė gautų visas būtinąsias maistines medžiagas.
 
Renkantis kačių maistą, svarbu atidžiai peržiūrėti sudėtį. Jis turėtų būti praturtintas aukštos kokybės baltymų šaltiniais, sveikais riebalais ir reikalingais vitaminais bei mineralais. Tinkamai subalansuotas kačių ėdalas padeda palaikyti idealų svorį, stiprinti augintinio imuninę sistemą ir suteikia pakankamai energijos. Jeigu jūsų katė turi specialių poreikių, visuomet galite atrasti tokį maistą, kuris išspręs turimą problemą. Kokybiškas ir tinkamai parinktas maistas yra sveiko katės gyvenimo pagrindas.

Kaip išsirinkti kokybišką maistą katei?

Tam, kad išsiaiškinti ir išsirinkti tinkamiausią maistą savo katei, reikia atsižvelgti į keletą aspektų:

Sudėtis: Kadangi katės yra mėsėdės, reikėtų rinktis ėdalą, kurio sudėtyje pirmas (arba ne toliau kaip antras) ingredientas yra tikra mėsa. Idealiausia, jei yra nurodoma konkreti mėsos rūšis. Maistas turėtų būti be dirbtinių dažiklių ir konservantų. Daržovės ir vaisiai taip pat yra reikalingi, nes šių ingredientų dėka maistas yra papildomas vitaminais, mineralais ir skaidulomis.
Amžius: Mažiems kačiukams reikėtų rinktis kaloringesnį ir lengviau sukramtomą maistą. Suaugusioms katėms reikia maisto, kuriame gausu vitaminų, kad optimaliai palaikyti gyvybines funkcijas, o senyvo amžiaus kates reikėtų maitinti mažiau kaloringu maisto.
Specifiniai poreikiai: Rinkoje yra ir produktų, kurie skirstomi pagal specifinius kačių poreikius ar aktyvumo lygį.  Pavyzdžiui, maistas sterilizuotoms katėms skirtas tam, kad sumažinti nutukimo ar šlapimo takų susirgimų riziką. Taip pat katėms, kurios yra alergiškos, turi virškinimo sutrikimų ar susiduria su kitomis problemomis - gali būti pritaikytas specialus gydomasis maistelis.

Maisto klasė

Kačių maisto produktai yra skirstomi į tris pagrindines klases: ekonominę, premium ir super premium, priklausomai nuo t,kiek mėsos yra produkto sudėtyje.

Ekonominės klasės kačių maistas, dažniausiai  būna toks kurio sudėtyje yra 4-6% mėsos. Toks maistas dažniausiai gaminamas iš kuo pigesnių ingredientų, kurie ne visada bus naudingi jūsų keturkojo sveikatai. Pagrindinis dėmesys tokio maisto gamyboje yra skiriamas kuo mažesnėms išlaidoms, o ne aukštos kokybės produktams, ir aukštai maistinei vertei. Todėl jame gali trūkti medžiagų, skirtų katės organizmo esminėms funkcijoms palaikyti. Ekonominės klasės maistas gaminamas grūdų pagrindu, naudojant maisto atliekas, taip pat pridedama įvairių cheminių priedų, konservantų, skonio stipriklių, bei druskos, o tokie ingredientai maiste su laiku gali turėti neigiamos įtakos katės sveikatai. Ekonominės klasės maistas katėms nėra tinkamai subalansuotas, ir dėl nepakankamos maistinės vertės, su laiku gali padaryti ypač didelę žalą katės sveikatai.
 
Premium klasės kačių maistas, dažniausiai savo sudėtyje turi 10-20% mėsos.
Esminis skirtumas tarp ekonominės maisto klasės ir šios yra tas, kad pastarosios sudėtyje yra tikros mėsos. Nors ir premium klasės maisto kokybė yra aukštesnė, joje vis dar yra įvairių maisto pakaitalų ir priedų, bet realios grėsmės katės sveikatai, valgant šios klasės maistą, jau nebėra.
 
Super premium klasės kačių maistas, sudėtyje dažniausiai turi daugiau nei 50% mėsos. Šios klasės maisto gamybai naudojama mėsa tinkama žmonių mitybai, vengiama grūdų, naudojami tik natūralūs konservantai, pridedama katės sveikatai naudingų priedų. Toks maistas yra geriausias pasirinkimas subalansuotai ir pilnavertei kačių mitybai.
Kada reikia keisti maistą katei?
Daugelis žmonių mano, kad katė gali maitintis tuo pačiu ėdalu nors ir visą gyvenimą, tačiau taip nėra. Katė auga, keičiantis jos gyvenimo etapams, keičiasi ir mitybos poreikiai. Gali būti ir taip, kad dėl pakitusios sveikatos būklės, reikės pakeisti maistą į specialų, atitinkantį problemą. Skirtingas aktyvumo lygis taip pat lemia maisto pasirinkimą.
Ko reikėtų vengti renkantis kačių maistą?
 
  • Dirbtinių konservantų ir dažiklių.
  • Grūdų ir glitimo.
  • Didelio druskos kiekio.
  • Didelio cukraus kiekio.
  • Produktų, kuriuose mažas baltymų kiekis.
  • Pieno produktų.
 
Be šių pagrindinių medžiagų keliančių grėsmę kačių sveikatai, labai svarbu žinoti, kad katėms negalima duoti žmonių maisto, nes jame dažniausiai yra daugiau kalorijų, nei tokiam mažam gyvūnui reikia suvartoti per dieną. Taip pat būtina žinoti, kad yra ir toksiškų arba pavojingų maisto produktų mūsų keturkojų sveikatai. Todėl norint palepinti savo augintinį, duokite jam katėms skirtų skanėstų.
Kodėl svarbu, kad kačių maisto sudėtyje būtų skaidulų?
Skaidulos gerina virškinima ir palengvina išsituštinimą katėms, kurios turi virškinimo sutrikimų. Skaidulos reguliuoja maisto judėjimą virškinamuoju traktu ir palaiko vandens balansą, taip padeda išvengti viduriavimo ar vidurių užkietėjimo. Katėms, turinčioms viršsvorį, maistas praturtintas skaidulomis naudingas, kadangi atvirkščiai nei nuo įprasto maisto, jos jausis sotesnės ir suvalgys mažiau.

Kaip nustatyti reikalingą maisto kiekį?

Kai jau išsirinkote tinkamą maistą savo katei, turite pagalvoti ir apie sveiką bei teisingą jo dozavimą. Per didelis ėdalo kiekis gali turėti blogą įtaką gyvūno svoriui, o per mažas gali nesuteikti jam užtektinai energijos. Verta pasižiūrėti ir į rekomenduojamą šėrimo informaciją, kurią galite rasti ant pasirinkto sauso arba šlapio maisto pakuočių, tačiau dažniausiai tai tik bendros pavyzdinės rekomendacijos. Todėl jei abejojate, visada verta pasikonsultuoti su veterinaru ir kartu, vertinant augintinio poreikius, nustatyti normą, pagal kurią šersite savo keturkojį.

Mano krepšelis