Mityba ir papildai: kaip pasirūpinti senstančio gyvūno sveikata?
2023 m. spalio 12 d., ketvirtadienis
Pagal žmogaus standartus augintiniai pradeda senti gana anksti, 7–8 metų sulaukęs gyvūnas laikomas pagyvenusiu, o 12–15 metų jau senu. Bėgant metams jų organizme vyksta negrįžtami pokyčiai: sulėtėja medžiagų apykaita, silpnėja imuninės sistemos atsparumas, paūmėja lėtinės ligos, virškinimo sistema tampa jautresnė.
Bet tai nereiškia, kad jūsų augintinis būtinai taps silpnas ir bejėgis. Svarbu tinkamai juo pasirūpinti. Sveikas naminis gyvūnas gali išgyventi net ir iki 20 metų, būti pakankamai judrus ir bendraujantis.
Gyvūno senatvės požymiai gali būti žili plaukai ar sumažėjęs aktyvumas, na o būna ir taip, kad šis nė kiek nepasikeičia. Tačiau senatvėje reikia labiau nei bet kada stebėti savo augintinio mitybą. Tinkama mityba padės jam jaustis geriau ir gyventi ilgiau.
Maistas vyresnio amžiaus augintiniui
Daugelis gamintojų gali pasiūlyti specializuotą maistą vyresnio amžiaus gyvūnams. Rinkdamiesi tinkamą, pirmenybę skirkite aukštesnės klasės maistui, taip pat atidžiai perskaitykite sudėtį ant pakuotės.
Geriausias variantas būtų lengvai virškinamas super premium ar premium klasės maistas, be dažiklių ar skonio stipriklių. Svarbu atsižvelgti į savo augintinio ypatybes – ar jis sterilizuotas, ar ne, gal jis yra linkęs priaugti svorio ar susiduria su virškinimo sutrikimais, o galbūt serga lėtinėmis ligomis. Maistas turi tiksliai atitikti gyvūno poreikius.
Kalorijų kiekis. Augintiniui reikia palaikyti optimalų svorį ir raumenų funkcijas, todėl valgiaraštyje turi būti reikalingas baltymų ir kalorijų kiekis. Baltymų šaltinis turėtų būti lengvai virškinamas maistas.
Skaidulos. Skaidulų vartojimas skatina žarnyno veiklą, padeda sulėtinti senėjimo procesus, didina naudingos mikrofloros kiekį. Į keturkojo mitybą galite įtraukti lengvai virškinamas daržoves ir vaisius.
Fosforas. Pagyvenusių augintinių mitybos racione fosforo kiekis turėtų būti maksimaliai sumažintas, nes gali neigiamai veikti inkstų veiklą.
Antioksidantai. Vitaminai C, E, Omega-3 riebalų rūgštys ir kiti antioksidantai gerina smegenų veiklą ir palaiko augintinio pažinimo funkcijas.
Svarbu
Vyresnio amžiaus gyvūnams žalia mėsa nėra rekomenduojama. Bet jei visgi ji būtinai turi atsirasti jūsų augintinio dubenėlyje, tuomet bent jau nuplikykite mėsą karštu vandeniu.
Kokie pokyčiai vyksta gyvūno kūne su amžiumi?
- Mažėja gebėjimas įsisavinti tam tikras maistines medžiagas
- Silpnėja uoslė
- Mažėja inkstų efektyvumas
- Gali atsirasti su amžiumi susijusių širdies problemų
- Augintinis tampa mažiau aktyvus, todėl gali pradėti augti svoris
Vitaminų ir papildų vartojimas senstantiems gyvūnams
Kuo gyvūnas vyresnis, tuo jo organizmui sunkiau iš maisto pasisavinti mikroelementus ir vitaminus. Todėl net ir naudojant kokybiškus maisto produktus gali trūkti vitaminų. Tai galite atpažinti iš augintinio išvaizdos bei elgesio: šiurkštus ir neblizgus kailis, aktyvumo sumažėjimas, slogi nuotaika.
Vyresnių augintinių imuninei sistemai stiprinti rekomenduojami papildai, kurių sudėtyje yra vitamino C ir Omega-3 riebalų rūgščių (žuvų taukų). Taip pat labai svarbūs A, B ir E grupių vitaminai. Kita vertus, nerekomenduojama patiems spręsti kiek ir kokių papildų trūksta jūsų augintiniui, verčiau palikite tai specialistams ir kreipkitės į veterinarijos gydytoją. Tiek mikroelementų trūkumas, tiek perteklius gali padaryti didelę žalą.
Kaip maitinti gyvūną, jei yra problemų su dantimis?
Dažnai senyvo amžiaus gyvūnai ima prasčiau valgyti, bet tikrai ne todėl, kad yra kaprizingi. Problema slypi kitur. Jei augintinis turi su amžiumi susijusių dantų problemų, jam gali būti sunku kramtyti sauso ėdalo granules (net ir smulkias). Dėl to augintinis arba visiškai atsisako maisto, arba nekramtydamas praryja visą dubenėlio turinį, o tai yra pavojinga, nes gyvūnėlis gali užspringti, o ir naudos virškinamajam traktui toks valgymo būdas tikrai neatneš. Taigi šią problemą galima nesunkiai išspręsti. Supylus maistą į dubenėlį, į vidų įpilkite šiek tiek vandens ir išmaišykite. Granulės suminkštės ir bus lengviau kramtomos.
Jei pastebėsite, kad jūsų keturkojis ne itin džiaugsmingai valgo sausą maistą, galite įtraukti į racioną šlapią maistą. Toks maistas bus ne tik komfortiškesnis dantims, bet suteiks papildomą vandens šaltinį. Tai ypač svarbu vyresnio amžiaus gyvūnams, kurie dažnai geria mažiau nei turėtų, o tai gali sukelti dehidrataciją ir galimą akmenų susidarymą.
Manoma, kad naminiai gyvūnai kramtydami sauso maisto granules, taip išsivalo dantis, užkertant kelią apnašų ir dantų akmenų susidarymui. Tačiau tai jokiu būdu nereiškia, kad norint užtikrinti visišką dantų ir dantenų ligų prevenciją, pakanka šerti augintinį sausu maistu. Rekomenduojama reguliariai tirti burnos ertmę dėl galimų akmenų ir uždegimų susidarymo, taip pat svarbu atkreipti dėmesį į kvapą iš burnos ar sumažėjusį apetitą. Be abejo, reguliariai valykite augintinio dantis specialiais produktais.
Patarimai
- Vyresnio amžiaus gyvūnų mityba turėtų būti labiau išskaidyta: maitinkite savo augintinį dažniau, bet mažesnėmis porcijomis.
- Nepamirškite apie vandenį! Norint palaikyti normalią organizmo veiklą, augintinis turi daug gerti. Vanduo dubenyje visada turi būti švarus ir šviežias.
- Reguliariai plaukite dubenėlius ir savo augintinio valgymo vietą laikykite švarią.
- Iš mitybos raciono išbraukite riebų maistą. Pagyvenusių gyvūnų žarnynas nebepajėgia tinkamai suskaidyti riebalų, vadinasi, jų kiekį reikia sumažinti iki minimumo.
- Nereikia staigiai keisti savo gyvūno mitybos, nebent tai neišvengiama. Jei jūsų keturkojis draugas daugelį metų valgo tam tikrą maistą, jo virškinamasis traktas prie to pripranta, todėl staigus maisto pakeitimas gali sukelti rimtų problemų. Perėjimas prie naujos mitybos turėtų vykti palaipsniui, vis įmaišant šiek tiek naujo maisto.
- Su amžiumi vitaminai ir mineralai, net ir laikantis tinkamai subalansuotos mitybos, pasisavinami vis prasčiau. Todėl vertėtų įtraukti jų papildomai.
- Jei jūsų augintinis serga lėtinėmis ligomis, nederėtų eksperimentuoti su meniu, verčiau kreipkitės į veterinarą, kuris paskirs gyvūnui specialią gydomąją dietą.